Rátelepedett a nyakunkra az ősz. Gyors mozdulatokkal kitessékelte a nyarat a mindennapjainkból, és becsukta az ajtót mögötte. Én legszívesebben az őszt zárnám ki. De nem lehet. Tavaly volt egy fogadalmam, hogy minden évszakot megpróbálok a maga szépségével és hibáival elfogadni. Nem akarom siettetni az időt, várni mindig a tavaszt, a napsütést a jó időt. Így hát kicsit megmakacsoltam magam, és összeállítottam egy listát, mit is érdemes ősszel kipróbálni, s akad néhány olyan tevékenység is, melybe a kis lurkókat is bevonhatjuk.
A cikk megjelent a Klikk Out 2017/10. számában.
Gesztenye, dió, színes falevelek
A természet csodás ősszel, ez vitathatatlan. A kicsikkel a gyűjtés része a legizgalmasabb, keresgélni a falevelek közt, szín szerint gyűjteni őket.
Otthon aztán készülhetnek a gesztenyefigurák, színes falevél-lenyomatok, kiszárítva, papírra ragasztva.
A kedvencem a színes dísztök néhány gesztenyével és dióval az asztalra téve.
Pocsolyában ugrálni
A pocsolyákban egyszerűen ugrálni kell! Kész, ennyi, nincs mese.
Meg kell tapasztalni a rákészülés érzését, a várakozást, mikor buggyan a víz a gumicsizma alatt, hova és milyen gyorsasággal repülnek a sáros vízcseppek, nézni, ahogy felkavarodik, hullámzik az amúgy is zavaros, sáros víz. Ez az érzés kihagyhatatlan!
Érdemes gumicsizmával és vízhatlan nadrággal rákészülni a nagy tettre. Pacsi és hála a gumicsizma feltalálójának.
Fahéj illatú lakás
Nyáron, amikor a falak okádták magukból a forróságot, bevallom emberesen, nem volt nagy kedvem a sütő mellett állni. Elmaradtak a nagy kísérletezgetések, habos sütik, fahéjas csigák.
Most viszont ismét nekiveselkedek, előkapom a receptes könyvem (bizonyos kor után már ilyesmije is van egy nőnek), és beizzítom a sütőt. Kicsit megnehezíti ugyan a munkafolyamatot, de a gyerkőcöket is be lehet vonni a sütés-főzésbe.
Pár hónapja ismerkedtem meg a learning tower (tanulótorony) nevezetű eszközzel, melyet az én ügyes kezű férjem egy ikeás sámliból és pár falécből valósított meg. Valójában egy kis torony, mely a konyhapulthoz tolható, a gyerkőc biztonságosan állhat benne, mert minden oldalról körbe van kerítve.
Egyébként készen is megvásárolható, de DIY (do it yourself – csináld magad) módon is elkészíthető. Készülhet az omlós diós-répás süticsoda, leheletnyi édes krémsajtos bevonattal a tetején. 🙂
Gyertyaláng
A fény, az örök világosság szinte minden jeles ünnepen megjelenik az ember életében. Ott van a szülinapi tortán, az adventi koszorún, a szeretteink sírján.
Benne van a misztérium, az élet. Bánat és vidámság kapcsolódik hozzá. Szeretem az időszakot, amikor csak úgy, minden ünnep nélkül gyújthatok gyertyát a lakásban – biztonságos helyen, persze.
Sült tea
Nem csináltam még, de a zero waste (hulladék nélküli háztartás) konyhai tevékenykedésembe szeretném bevezetni. A lényeg a sok gyümölcs, bármilyen és bármennyi.
A 150 éves hagyományra visszatekintő tea cseh eredetű, amely friss gyümölcsökből, kézművesen készül, hozzáadott tartósítószer, színezék és cukor nélkül. A tea csupán a gyümölcsökből származó fruktózt tartalmazza.
A lényege, hogy a friss gyümölcsöt alaposan megmossuk, összevágjuk, majd üvegekbe töltjük és megsütjük. A rövid sütés során enyhén karamellizálódik a koncentrátum, majd dunsztolással tartósítjuk.
Nekünk csak annyi dolgunk van, hogy fogyasztás előtt másfél deci forró vizet öntünk hozzá. Cuki üvegekbe töltve nagyon ötletes ajándék is lehet belőle.
Házi gyurma
Mióta a fiam megszületett, igyekszem az élet minden területén tudatosabban gondolkozni, cselekedni. Mindig vannak hullámvölgyek, letérések, akadályok, de próbálkozom. Legyen szó a táplálkozásról, a kozmetikai szerek használatáról vagy a hulladékgyűjtésről.
Tudatosan nem halmozzuk el őt játékokkal, nincs temérdek fröccsöntött kacat szerte a lakásban, megválogatjuk, mit kap.
A házi gyurma jó buli, mert:
1. közösen elkészíthető rövid idő alatt
2. tudom, hogy mit raktam bele
3. gyerekbarát hozzávalókból készül.
Íme a recept a kísérletezni vágyóknak:
1 bögre liszt, 1 bögre víz, 1/3 bögre só, 1 zacskó sütőpor, 1 evőkanál olaj, fél teáskanál citromsav.
A hozzávalókat tegyük egy lábosba és kezdjük el melegíteni, ne túl magas hőfokon. Közben kevergessük. Egy idő után észre fogjuk venni, hogy elkezd sűrűsödni, akkor már hamarosan készen is lesz. A kész gyurmát színezhetjük ételfestékkel, de akár kakaóval, kurkumával, céklalével. Hűtőben, dobozban is tárolható.