Klikk Out Vikkendhouse: Főszerkesztőnk kedvencei
A Vikkendhouse név mára méltó helyett kapott a vasárnapi jó dolgok palettáján.
Fotó: Ugróczky István
A mixsorozat, melyben nemcsak hazai DJ-k és szelektorok mutatják be kedvenc zenéiket egy-egy félórás mixben, hanem ismert arcok is, kik szintúgy a kultúrában tevékenykednek és ismerik a jó zene minden formáját és évjáratát.
A sorozat következő részét magazinunk főszerkesztője, Poór Tibi válogatta össze.
Lemaradtál az eddigiekről?
Tibit egy éve ismerem, mióta a magazinnál dolgozom. Jó néhány találkozóm volt vele azóta, ahol az írással kapcsolatos dolgok mellett szinte csak a zenéről beszéltünk.
A metáltól a jazzen át az újkori stílusokig vágja-keni a zene minden formáját.
Tibit manapság mindenki a sporttal, illetve a focival köti össze.
„A fater elképzelése teljesen más volt. Zenetanár nagyapa, annak fia multiinstrumentalista muzsikus, akinek abszolút zenei hallása volt, de nemcsak a hallása szerint zenélt, hanem ismerte a kottákat is… és jöttem én, akinek – ahogy később rájött – abszolút zenei nemhallása volt-van” – emlékezik vissza.
Tovább idézem Tibit:
Igen, valahogy így volt: amikor a zenész haverjai és kollégái kérdezték az apámat, hogy milyen hangszeren játszik a fia… kínos csend után csak az volt a válasza, hogy szereti a sportot! Szerencsére az apám nem hagyta annyiban, sok mindent tanított nekem a zenéről. Fokozatosan értette meg velem, hogy mi az igazi érték a zenében. Volt, ami nem tetszett, de a többséget a mai napig hallgatom. Sok remek irányzattal ismerkedtem meg a zene szinte minden rétegéből. Nálunk otthon minden nap szólt a zene, vagy a rádióból vagy pedig a magnóból. És ha nem, akkor az apám játszott a hangszerein, azt hallgattam.
Kamaszkoromban remek zenei inspirációt kaptam az alapiskolás osztálytársaimtól, Ollé Lajostól és Kocsis Palitól. Egyik a zeneismeretével inspirált, a másik pedig mindent figyelt és jegyzett, milyen az aktuális zenei irányvonal a nagyvilágban. A suliban mellettem ülő Palitól tudtam meg, hogy mi az a Neue Deutsche Welle, a punk, kik a popperek, milyen a hajviseletük, hogyan öltözködnek.
Tibi ezeknek a türelmes, edukatív tevékenységeknek köszönhetően nem zárkózik el semmilyen zenei műfajtól. Tibit Bruce Springsteen zenéje varázsolta el teljesen, hatalmas rajongója. A nyolcvanas évekből Bruce mellett a Dire Straits-et, Peter Gabrielt , David Bowie-t, Stinget és Kate Busht kedvelte meg. Akkoriban rojtosra hallgatta a Jethro Tull- , U2- , a Pražský výber- illetve cseh folkzenei kazettákat.
A kilencvenes években már a Nirvana, az R.E.M., a The Cure és főleg a brit zene volt igazán az övé.
Akkoriban jöhetett minden, ami a cseh galaktikus elektronikus zene főnöke, Ján P. Muchow nevéhez köthető.
Az utolsó két évtizedből csak két, számára kimagaslóan érdekes újdonságot említett, az MGMT-t és Jonny Lang blues-zenészt.
Kedvenc koncertélményei közé sorolja az 1989-as budapesti Human Rights Now Tourt, Springsteennel, Stinggel, Peter Gabriellel, Tracy Chapmannel, továbbá a U2 és a The Cure prágai fellépéseit. A kétezres évekből is szívesen emlékszik vissza a 2007-es pozsonyi George Michael- és a 2012-es bécsi Springsteen-koncertekre.
Az abszolút kedvenc albuma Bruce Springsteentől a Born To Run.
S hogy mik a legértékesebb bakelitlemezei?
A feleségének a Michal Kaščák által dedikált Bez ladu a skladu-lemez, Bruce Springsteen első albuma, a Greetings from Asbury park, N.J.
A Mix:
Tracklist:
1. Color Factory – Its Always You
2. The Loners – Lucky Boy
3. Colorfactory – Behold
4. The Ecstasy Of Saint Theresa – For That Moment
5. The Stranglers – Always the Sun
6. The Farm – All Together Now
7. The Charlatans – The Only One I Know
8. The Stone Roses – Made Of Stone