Klikk Out Vikkendhouse: A komor felhőket elhessegető
A vasárnapjaink részévé vált mixsorozatunk legújabb epizódjában egy somorjai úriembert szeretnék bemutatni. Valakit, aki fest, zenélget, de a fő vonal, amit nagyon profin tesz, az a fényírás (nagy felületre való vetítés). Legalábbis eddig.
Fotó: Roman Dao Tuan
Szűcs Gábor aktív művelője a csallóközi kultúréletnek. Festményei becsületesen utaznak a nagyvilág közeli és távoli pontjaira, új gazdára lelve. A vetítéssel öregbíti régiónk hírnevét Rómában, de a hétvégén zajló Grape fesztiválon is tőle színesebb a nagykoncert. Ezek mellett a zene minden formájának ismerője, a leglassabb lüktetéstől a leggyorsabb technóig. Lássuk milyen a kapcsolata a zenével az első szikrától egészen napjainkig, és mi az a nyolc zeneszám, ami leginkább meghatározza a zenei ízlését.
Lemaradtál az eddigiekről?
Vikkendhouse 011 – Szilvási Tibi
Vikkendhouse 017 – Huszlicska Áron
Vikkendhouse 018 – Ugróczky István
Vikkendhouse 019 – Mix Out Kálmán
Vikkendhouse 023 – Mórocz Tamás
Vikkendhouse 024 – Gyarmati Gábor
Vikkendhouse 025 – Dékány Niki
Vikkendhouse 027 – Pohár Gyuri
Vikkendhouse 031 – Kellei Ricsi
Vikkendhouse 032 – Kovács Péter
Vikkendhouse 033 – Horváth Reni
Vikkendhouse 034 – Dora Dominik
Vikkendhouse 035 – Varga Gyuri
Vikkendhouse 036 – Varga Bianka
Vikkendhouse 037 – Forgács Attila
Vikkendhouse 038 – Nagy Marián
Vikkendhouse 039 – Krascsenits Dávid
Vikkendhouse 040 – Török Levente
Vikkendhouse 042 – Lazy Junior
Vikkendhouse 043 – Szalay `Elvisz` Gábor
Vikkendhouse 044 – Jávorka Viktor
Ismerjük meg Gábort közelebbről:
Somorjai származású képzőművész vagyok. Tanulmányaimat a somorjai magyar alapiskola és Németh-Šamorínsky István Képzőművészeti Alapiskola után Pozsonyban folytattam, a képzőművészeti középiskolán, ahol számítógépes és kézzel rajzolt animáció szakon koptattam a padot. A pozsonyi VŠVU-n festészetből diplomáztam, Ivan Csudai professzor műtermében. Jelenleg Pozsonyban és Somorján éldegélek. Zeneiskolában tanítok, festek, animációkat készítek, fényírással 2011 óta foglalkozom.
Szavakba öntenéd, mit jelent neked a zene?
A zene számomra kulcsfontosságú szerepet tölt be a mindennapi életben. A komor, szürke felhőket hessegeti el melankolikus állapotaimban, vagy épp állítja össze a darabjaira hullt képet. Tisztábban látásra bír, ha elkóboroltnak érzem magam gondolataimban. Zeneiskolába jártam zongorára 3 évet, viszont mérhetetlenül erősebben vonzódtam a vizuális elemekkel operáló művészeti élményekhez. Kevesebb matek, több poén és poézis. Ezért választottam az animációt és a festést (vagy ők engem). Hobbi szinten 3 éve dj-zgetek magamnak. Talán ha lenne még egy életem, valószínűleg szintik mögött tölteném.
Milyen zenei stílusok kísértek eddig utadon?
Tizenévesen a legelső zene, amire önmagamtól felfigyeltem, az akkori zsenge nu metal volt. Valahogy magától jött a gördeszkázás mellé az amcsi punk rock és hiphop. Később triphop-, glitch-, ambient-, majd egyre elektrósabb melódiákkal oltottam a zene iránti szomjam. Szeretem a könnyű melodikus house-t, de ami jelenleg legjobban leköti a figyelmemet, az a kellemes, lüktető techno. Ez tavaly tavasz óta tart, Berlin nagyon erős hatással volt a zenei ízlésemre.
Az elektronikus zene szerelmese vagy, kik a kedvenc előadóid és ki most az abszolút kedvenc?
A mostani legkedvesebb zenészeim az Afterlife kiadótól Mind Against, Tale of Us, továbbá Kas:st, Keith Carnal, Luigi Tozzi, Answer Code Request. Valamint progressive house-mesterek: Jorgio Kioris, Simos Tagias, Stereo Underground, az izraeli Guy J – Lost & Found nevű kiadója, amit gyakran hallgatok. Ambientes düsseldorfi duó a Grandbrothers, David August, Jean-Michel Jarre de vannak pillanatok, mikor festés mellé lecsúszik akár Lana Del Rey is.
Mennyire válogatsz a vizuálos felkérések közt a helyszínen játszott zenei stílusok szerint? Elmennél vetíteni egy Balázs Pali koncertre is, ha meghívnának?
Vj-zésből egyre kevesebb van. Már szinte csak nyáron itt-ott, fesztiválokon, vagy nagyobb eseményeken (mint a most zajló Grape fesztivál is). Viszont ha kedvemre van a zene, szívesen vetítek virradatig. A pozsonyi cégben, ahova bedolgozok, főleg videómappinggal foglalkozunk, és animáció készítéssel, videóvágással.
Nem mennék Balázs Pali-koncertre. Ahogy a hivatásos prokrasztinálók, időmet próbálom célszerűen beosztani!
Mi alapján válogattad a zenéket a mai mixhez?
A szettet időrendi sorrendben állítottam össze. Zenei ízlésem gyarapodása meghatározó gyöngyszemeiből. Véleményem szerint részleteiben meg lehet ismerni egy személyiséget a zenei ízlése alapján. Ezért ezt a kérdést nyitva szeretném hagyni…
Üzenet a mixhez:
Baglyoknak ajánlom ezt a csokrot, javaslom este 23:00-tól elejétől végéig, teljes sötétségben fülhallgatóval a fejeden…
A mix:
Tracklist:
1. Linkin Park – Jornada Del Muerto
2. Rival Consoles – Untravel
3. Grandbrothers – White Nights
4. John Hopkins – We Disappear
5. Antonio Ruscito, Luigi Tozzi – Subterrel+ Ex Funzione (Original mix)
6. Mind Against, Aether – Solaris
7. Tale Of Us – North Star
8. Stereo Underground, Daniel Sealine – Words to Treasure (Instrumental)