Mexikóval kezdődött a vb-szerelem 5.

XVII. Labdarúgó-vb – 2002, Japán és Dél-Korea

Volna egy kérdésem: emlékeznek még Tsubasa kapitányra? Annak idején a fiam „mutatta be” őt nekem. Tsubasa kapitány egy rajzfilmhős, méghozzá egy olyan japán rajzfilmé, amely a fociról szól. Ezzel rögtön elárultam, hogy a fiú, akinek kalandjai „Mexikóval” kezdődtek, közben apa lett. Tsubasa, az ügyes fiatal focista a felnőtt válogatottba is bekerült. Sőt, kijutva a „világbajnokságra”, a japán focinak állított óriási „píárt”.

Aztán eljött a 2002-es esztendő, amikor a felkelő nap országa valódi vb-t rendezhetett (Dél-Koreával közösen). Az időeltolódás miatt mi is a „felkelő nappal” szegeztük tekintetünket a televízióra. Feltéve, persze, ha nem ütközött a korai – akár 8.30-as – kezdés a szolgálattal (vagy a 8.30-as személyvonattal) 🙂

Tsubasa kapitány, a becsületes japán ember mélységes küzdeni akarását mutatta be, akinél nem létezik lehetetlen.  

 

Ezt a renomét a társrendező ország alaposan lerombolta azzal, hogy a dél-koreai válogatottat „becsalták” az elődöntőbe. Néztek is ránk „ferde szemmel”, miért csodálkozunk ezen ennyire?! A világbajnokságok történetében először nem egy európai vagy egy amerikai ország volt a házigazda. Az eddigi megszokott rotáció helyett két fejlett nemzet, haladó futballkultúrával és precizitással kápráztatta el a világot. Nem volt rá még példa, hogy két ország közösen rendezzen vb-t. Két évvel korábban Hollandia és Belgium próbálta ki ugyanezt az öreg kontinens válogatottjainak seregszemléjén. 2000-ben a franciák, mint vb-címvédők, Európa trónjára is felültek. Oly’ szívesen írnám, hogy a magyar foci poraiból kikelve, griffmadárként szárnyra kapott, de nem tehetem.

A 2000-es Európa-bajnokságra készülve Magyarországot és Szlovákiát egy selejtezőcsoportba sorsolták. Egyiküknek sem sikerült a továbbjutás…

 

A két csapat egymás elleni mérkőzésein egy régi ismerős, Pinte Attila is szóhoz jutott. Ekkor már 2-3 éve nem sárga-kék mezben játszott, és újabb 8 esztendőt kellett várnunk a dunaszerdahelyi visszatéréséig. Az ezredfordulón a digitális világ összeomlását jósolták, és egyesek a világvégét várták. Nem volt teljesen nyugodt az éjjeli műszakom emiatt 1999 szilveszterén az úszori vasútállomáson! Végül mindkettő elmaradt, de 2000-ben ismét kiesett a DAC a legmagasabb osztályból. Dunaszerdahelyen kezdetét vette a „lyukas zoknik” korszaka. Ezt a 2008-ig tartó időszakot neveztem el így, nem éppen ok nélkül. Sokszor visszatértem már írásaimban ezekre az évekre, ahol egészen a harmadik ligáig süllyedt a DAC, de pénzügyi gondok miatt a megszűnés is fenyegette a klubot. Néha csak 2-300 néző előtt játszottunk, ám a leghűségesebb szurkolók sosem fordítottak hátat szeretett csapatuknak!

A 17. labdarúgó-vb nyitómérkőzésén a címvédő franciák vereséget szenvedtek Szenegáltól.

 

Kapcsolódó tartalom

Aztán rúgott gól nélkül, már a csoportküzdelmek után búcsúztak a gallok. Aránylag korán kezdődött a vb – május 31-én – ezért az egyes országok bajnokságait erőltetett tempóban kellett lebonyolítani. Édesapámmal hetente jártunk át „magyar” Komáromba lottót feladni, olykor tippmikszelni. Én egy focival foglalkozó, igényes hetilapot is „járattam” az igmándi úti trafikban. Olyan részletes statisztikákkal azóta sem találkoztam sehol, mint ami abban volt olvasható. Végül rá kellett jönnöm, hogy mindent nem tarthatok meg, és a papírgyűjtésben végezte, ahogy oly sok minden más. Hm! Már megint az emlékek… Azért azt bánom, hogy megváltam a világbajnokságokról összegyűjtött teljes adatbanktól is. Micsoda kincs volt az anno, ma meg csak egy kattintás a neten. Bár nekem az valahogy nem ugyanaz… A magyar nemzeti tizenegy aktuális szövetségi kapitánya Jenei Imre volt, és a kapuban már kedvencem, Király Gabi állt. Viszont a magyarok megint nem voltak ott a legjobb 32 csapat között… Azért az félelmetes, hogy Király még 14 év múltán is őrizte a szentélyét a 2016-os Európa-bajnokságon. Hiába, az 1976-os évjárat az egyik legjobb a világon. Ismerek pár jó fazont, akik ekkor születtek.

Az ázsiai torna bővelkedett szenzációkban, és nemcsak a franciák búcsúztak idő előtt. De főleg a botrányos játékvezetés miatt maradt emlékezetes…

 

Dél-Korea – a bíró hathatós közreműködésével – úgy jutott túl az olaszokon, majd a spanyolokon (nem elírás!), hogy közben a hajamat téptem kínomban. Akkor még volt mit! Ennyire nyilvánvaló csalást még nem láttam soha. Azóta persze DAC-meccsen történt már cifrább és hajmeresztőbb is. Csak a hajkoronám nem nőtt vissza többé, nincs az a Bánfi hajszesz… Ki emlékszik még az angol Seaman vagy a német Kahn kapusbakijára például? Egyik nagyobb volt, mint a másik. Oli Kahn ráadásul a döntőben „ugrott árnyékra”, ezzel Brazíliát „segítette” hozzá ötödik aranyérméhez. A brazilok egyébként minden meccset megnyertek, így 100%-osan zártak. A június utolsó napján játszott döntő mindkét gólját a „háromszög” ofinájú Ronaldo szerezte, aki egyben a vb gólkirályi címét is elhódította. Új „frizurája” Dunaszerdahelyen is nagy divattá vált. A bronzérem a törököké lett, bizonyára már nagyon feltűnő lett volna, ha a házigazda Dél-Korea kontójára tovább bundázik a FIFA!

Nem említettem még a torna kabalafiguráit. Ato, Kaz és Nik története szerintem eléggé felejtős. Akkor már lehetett volna inkább a Tsubasa kapitány, vagy valamelyik pokémon! Kinek a pap, kinek a papné… vagy a paplan! Négy esztendő múlva egy igazi oroszlán vár majd ránk, focilabdával a mancsában…

(Roberto)

Ez a webhegy sütiket hassznál, hogy javítani tudjon a felhasználói élményen. Elfogadás Tovább