A cikk megjelent a Klikk Out 2019/09. számában.
Idén nyáron volt szerencsém részt venni a Krisna-völgyi búcsún, amely minden évben a magyarországi Somogyvámos mellett kerül megrendezésre. Régóta szerettem volna megtapasztalni testközelből ezt a már külsőségeiben is egyedi közösséget, megnézni a lakóhelyüket, megismerni a kultúrájukat.
Jöjjön most öt olyan dolog, amelyek meglepően hatnak az ide látogatókra!
A település építészeti stílusa, a kis részletek, a szentély, a feliratok, a dekorációk egytől-egyig indiai hangulatot árasztanak. A vallási közösség tagjai tradicionális indiai ruhát viselnek, a nők hosszú lepelbe csavarják magukat (szári), amelyet a lehető legváltozatosabb módokon viselnek. Gyakoriak az ékszerek, orr- és hajdíszek is. Szeretik a tarka, színpompás, olykor „giccses“ dolgokat, megjelenésükkel is a hitükkel járó életörömöt hirdetik.
Hisznek a karma törvényében – így nem bánnak kegyetlenül az állatokkal sem. Mértékletes étrendjük alapján nem fogyasztanak húst, kávét (ezt ugyanis kábító-mámorító szerként tartják számon), és szeretettel bánnak a jószággal is. A tehén szent állat – ha a vallás hindu gyökereire gondolunk, végül is ebben semmi meglepő nincs. Viszont a Krisna-völgyben ún. tehénvédelmi központ működik, az állatokat szanszkrit vezényszavakkal irányítják a mezőgazdasági munkák során, az istállóban szentképek vannak kifüggesztve és vallásos zenét is lejátszanak nekik.
Alkalmi idegenvezetőnk elmondta, hogy minden nap 04:30-kor (!) összegyűlnek a templomban, hogy közös énekkel, tánccal és mantrázással kezdjék a napot. A közösség tagjai ezután a dolgukra mennek – reggelizni a közös menzára, postára, iskolába (Gurunkula), szántani-vetni stb. – természetesen a fontos intézmények mind elérhetőek számukra a völgyben.
Szinte teljesen önellátóak – a Hold ciklusaival összehangoltan, permetek és vegyszerek nélkül gazdálkodnak, amely biztosítja az élelmiszer-ellátást, télen-nyáron egyaránt. A Krisna-völgyi búcsú során, egy körbevezetés során megismerkedhettem a permakultúra jelentőségével, a talajtakarásos módszerrel, valamint néhány olyan gyümölccsel és zöldséggel, amely az európai ember számára különleges vagy szokatlan lehet. A tartós, jó fajtákból „magbankot“ hoztak létre, így a következő vetési időszakra mindig elegendő vetőmag áll rendelkezésükre.
A házasulandó közösségi tagok a vallási vezető felé jelzik párválasztási szándékukat, aki alkalmas lehetőségeket keres számukra, az elérhető hajadonok közül. A fiatalok összeismerkedtetését követően elkészítik a védikus horoszkópot. Ebből kiderül, hogy az új pár valóban összeillik-e a csillagok állása szerint, szerencsés-e lesz a frigy. Ha a szimpátia kölcsönös és mindkét fél elszánta magát a házasságra, megtartják az esküvőt, amely egy vidám, színes, több napon át tartó örömünnep.