Pénzes Kati kisszütyői és a tudatos életmód

Havi kreatív

Az interjú megjelent a Klikk Out 2019/12. számában.

Pénzes Katit kérdeztük, akinek mindig is szívügye volt a környezetvédelem és a tudatos életmód. Azt is megkérdeztük, hogyan készül idén a karácsonyra.

Amellett, hogy tudatos anya, háziasszony vagy, tudatosan éled a hétköznapjaid is és tudatosan vásárolsz, a saját üzletedben, a dunaszerdahelyi Talinban is a tudatos vásárlásra biztatod a betérőket. Arra vagyunk kíváncsiak, hogy mindez hol kezdődött. Mikor váltottál életmódot?

Az életmódváltás még mindig folyamatban van, mert mindig van hova fejlődni, mindig tanulok valami újat az úton, amit beépíthetek az életembe.

A tudatosabbá válás útjára azonban kb. 13 évvel ezelőtt léptem, mikor egy ajándékba kapott kézműves szappan mindent megváltoztatott. Ez a szappan döbbentett rá, mennyivel jobbak a természetes dolgok és az üzletet is ugyanazzal a márkával kezdtem. A szappan neve egyébként az volt, hogy „KARMA“ .

Mikor döbbentél rá, hogy sok használati tárgyat saját kézzel, otthon is el lehet készíteni? Mivel kezdtél?

Én már gyerekkoromban varrtam Barbie-ruhákat, csináltam madáretetőt, öntöttem gyertyát, foltoztam a nadrágot. Ilyen dolgokat mi még nem a boltban vettünk meg, tehát a kézimunka már gyerekkortól elkísért. Felnőttkorban a gyermekeim megszületése után tértem vissza újra a kézműves tevékenységekhez, mikor kellett egy csillag formájú kispárna, vagy egy rémáloműző szörnyecske, amivel nyugodtabb lehet az alvás, és nagyon finomak a lekvárjaim is. Otthonunkban sok bútor felújított bazáros darab. Igazi szerelem a horgolás lett, és kicsit később a Makramé díszek és kellékek. Úgy tűnik, nálam a fonal lett a befutó.

A családod hogy reagált a változásokra?

Igazából nálam ez a megszokott, és a családon belül még sok ügyes kézműves van.

Mióta édesanya lettél, mi változott meg a környezetetekben? 

Nagyjából minden. Azóta sokkal több gondot fordítok a környezetvédelemre, tudatos életre, az önfejlesztésre és természetesen a kézimunkákra is, hiszen már nemcsak magamnak csinálom, hanem példát is kell mutatnom.

Mivel minden kézzel készült tárgy sok időt és energiát igényel, szükségesek a kompromisszumok. Te hogy látod ezt?

Egyetlen dolog, amiben nem vagyok hajlandó kompromisszumot kötni, az a gyerekekkel töltött idő. Tehát az alkotás soha nem megy ennek a rovására.

Általában este, altatás után állok neki a kreatív munkának, mikor már nem „KELL“ semmire sem figyelni, elég, ha magamra figyelek. Ilyenkor kapcsolok valamilyen kellemes meditatív zenét, esetleg egy inspiráló, tanító jellegű hanganyagot és közben meghorgolok egy kosarat, vagy elkészítek egy fali díszt. Nekem ez kikapcsolódás a mókuskerékből, ezért a belefektetett energia inkább megsokszorozódik, mire a tárgy elkészül. Persze gyakran a gyerekeket is bevonom a munkálatokba, vagy mindenki alkotja a sajátját és közben jókat beszélgetünk.

Hogyan készültök otthon az idei karácsonyra, és mivel várod az üzletbe betérőket?

Ami nálunk elmaradhatatlan, az a mézeskalácssütés, és most nagyon sokat horgolok is, mivel a fedeles kosarak kelendőek a Zero Waste-kedvelők körében is, így ugyanis maga a csomagolás is egy maradandó ajándék.

Ezekbe válogatunk össze szappant, fürdőgolyót, mosható arctisztító korongot, karkötőt. Ez egy szép és kedves ajándék. A boltban pedig mindenki megtalálja a megfelelő ajándékot. Úgy a haladó környezetvédők, mint a kezdők, akik most szeretnének váltani.

Hol találunk meg pontosan?

Dunaszerdahelyen a Bartók Béla sétányon, a kultúrház mögött. Mindenkit szeretettel várok!

Ez a webhegy sütiket hassznál, hogy javítani tudjon a felhasználói élményen. Elfogadás Tovább