Egy rapper dala (a magyarságról, a DAC-ról, a Nélküledről is)

Interjú Ropog José Józseffel

A napokban felfigyeltünk egy rapper, Ropog José József dalára Lesz még nyár címen. Számomra a rapperek java része érdekes, főleg arra vagyok kíváncsi, hogy milyen személyiség és milyen gondolatok szülik a szerzők többnyire polgárpukkasztó szövegeit. Bevallom, a zene mellett hasonlóan érdekesnek tartom a rapper válaszait is a kérdésekre… 

Az első kérdésem a nevéhez fűződik. Keresztnevének miért pont ezt a változatát választotta?  

A rapzenével egyetemista koromban kezdtem el foglalkozni. Egyetemre Csehországba, Brünnbe jártam, és mivel nekem hivatalosan is József a keresztnevem és nem Jozef, ezért imitt-amott akadtak kiejtésbeli problémák a cseh csoporttársak részéről, így valaki, valamikor elkezdett José-nak szólítani, amolyan spanyolosan. Aztán ki kellett találnom valami „művésznevet” és valahogy maradtam ennél.

ejszakai furdozes

José, a dalból az jön le, hogy ön nem egy rapper, aki úgy általánosan lázad minden és mindenki ellen, hanem az, hogy valamilyen módon besorolta magát egy rétegbe. Milyen emberhez, személyiséghez van szerencsém?

A dalaimban mindig a saját érzéseimet, saját gondolataimat próbálom megfogalmazni. Elég sok érdeklődési köröm van, nem mondanám azt, hogy besorolom magam egy rétegbe.

Az igaz, hogy a legújabb dalom kifejezetten a felvidéki magyarságnak szól, de például az ez előtti dalom egy teljesen másik réteget vesz górcső alá.

Végképp nem is szeretném magam beskatulyázni. Egy fiatal ember vagyok, akinek vannak nézetei a körülötte lévő világról, az őt körül vevő dolgokról, történésekről. Ezeket a gondolatokat zenésítem meg.

Milyen reakciókat várhat egy rapper, ha politikai témákat is felkarol? Milyenek a visszajelzések?

A politika kemény dió, de szerves része a mindennapoknak, így szerintem nem kerülhetjük ki. Viszont le szeretném szögezni, hogy pártpolitikával nem szeretnék foglalkozni. Egy felvidéki srác vagyok, aki büszke arra, hogy a magyar kisebbséghez tartozhat, ismeri a gyökereit, és tisztában van a nemzeti identitásával. Ezen kívül tiszteletben tartom mindenki nemzeti hovatartozását és nézeteit, azt vallom, hogy mindannyian egyszerűen „csak” emberek vagyunk. Az, hogy ki milyen ember, nem azon múlik, melyik nemzethez tartozik.

A kérdésre válaszolva: eddig 98-99%-ban pozitív visszajelzéseket kapok, úgyhogy mindenképpen sikeresnek könyvelem el eddig a dalt.

Az, hogy ezzel a dallal mobilizálni szeretné a magyarságot, az a szövegből nyilvánvaló, de kifejtené bővebben, miért ezt és ezeket a témákat karolta fel?

Mint mondtam, olyan témákat boncolgatok, amelyeket a saját bőrömön tapasztalok. Ebben a dalban is arról írok, ami nap mint nap körülvesz és felvidékiként úgy érzem, kell ezekről a dolgokról beszélnünk, mert a megmaradás az utóbbi években nagy veszélybe került.

A dalban megjelennek a Felvidék nagy szimbólumai, a DAC, a Nélküled? Mit jelent az ön számára a DAC, a Nélküled?

Régóta nagy tisztelője és kedvelője vagyok Nyerges Attila és az Ismerős Arcok munkásságának, a Nélküled már akkor megjelent az életemben, mikor még nem volt a DAC himnusza. Nagy örömmel tölt el, hogy szerintem nem túlzok, ha azt mondom, a Felvidék himnusza is lett egyben a Nélküled.

Ahogy a dalomban is mondom, a DAC és a Nélküled egy olyan szimbólum, amely gyűlölet és viaskodás nélkül össze tudja fogni a Felvidék magyarjait.

Ha elmész egy DAC-meccsre, ott senkit nem érdekel, hogy a melletted ülő melyik párt politikáját részesíti előnyben. Ott magyar emberek ülnek egymás mellett, akik szeretik a sportot, és valószínűleg a zenét is.

Mivel lenne elégedett a dallal kapcsolatosan?

Csábító a nagy megtekintés, természetesen, de ez nem az a fajta dal és szövegvilág, amely manapság „trendi”. Ha az embereknek egy kicsit is gondolkozniuk kell a szövegen és kicsit mélyebbre nyúlnak a gondolatok, az már nem lesz felkapott. Én annak örülnék a legjobban, ha eljutna azokra a helyekre, ahova kell, és szöget ütne azokba a fejekbe, ahova kell.

Ez a webhegy sütiket hassznál, hogy javítani tudjon a felhasználói élményen. Elfogadás Tovább