Klikk Out Vikkendhouse: „A zene az egyetlen olyan vírus, ami gyógyít“

Az interjúban idéz egy magyar popsztárt Fónod Zoltán, a Vikkendhouse mixsorozat mai főszereplője. Zoltán az oldszkúl magyar rockzenekedvelők táborát erősíti, mellette rajong a népzenéért. Nem csak mint hallgató, fiatalabb éveiben a zene művelőjeként is aktív volt. Ismerjük meg most zenés oldalát, a zenéhez való kötődését és hallgassuk meg tizenegy kedvencét egy mixben.

Fotó: Ugróczky István

Fónod Zoltánnak hívnak, 26 éve élek Dunaszerdahelyen. Szüleim csallóköziek, akik az 50–es évek végén kerültek fel Pozsonyba. Ott is születtem, oda jártam magyar iskolákba, a közgazdasági főiskolát szlovákul végeztem. Pénzügyek a szakterületem, mivel hosszú ideig banki szférában dolgoztam. Most is ezzel foglalkozom – lassan már huszadik éve. A bankot, biztosítót képviselve intézem az ügyfelek és cégek ügyes-bajos dolgait.

Térjünk a zenére. Minden ember kapcsolódik valahogy hozzá, valaki hallgatja, valaki műveli. Nektek milyen a kapcsolatotok?

ejszakai furdozes

Mondhatnám, hogy a zenei életem aktív volt. Volt azért, mert elvégeztem a zeneiskola alapfokát és középfokának egy részét, aktívan zenéltem már gimis korom óta. A pozsonypüspöki alapiskola szalagavatóját gimis fejjel végigzenéltük. Majd jött a Pigmeus, mellyel második helyen végeztünk az akkori szlovákiai magyar zenekarok versenyén, majd a következőben különdíjat szereztünk a Képlékeny föld rockoperánkkal.

Zongorán játszottam, de mondhatnám, minden hangszer érdekelt, és kezembe fogtam úgy a gitárt, mint a szaxofont. Ez volt, mondhatnám, a rockkorszak, majd jött a néptánc – Ifjú Szívek – majd Pálfi Zsolt unszolására átnyargaltam a népzenére. Először brácsán tanultam meg játszani, majd mivel brácsásból volt sok, átmentem cimbalomra.

Emlékszem, hogy az első cimbalmomat vonattal hoztam haza Galántáról. Képzelhetitek, milyen súllyal kellett megküzdenem.

Mivel panellakásban éltünk, persze először a kevésbé zavaró hangokat kellett megtalálni. Egyszer a főbejáraton talált a nővérem egy kiírást, melyen az állt: „az a zenész, aki kínai zenét játszik, tanulja meg, hogy van sok szép szlovák népzene is. De belejöttem, és brácsásból combalmos lettem a Csiholók zenekarban olyan – most már aktív zenészekkel – mint Lakatos Róbi, Korpás Éva, Budapestről Bányavári Gábor és Pálfi Zsolt. A Varsányi zenekar mellett mi voltunk a Szőttes másik kísérőzenekara, kísértük még a komáromi Hajóst és sok régióban tevékenykedő néptánckart.

A népzenével megjártuk Szlovákia összes magyarlakta települését és mint zenekar majdhogynem „fél Európát”. Koncerteztünk a magyarországi táncháztalálkozókon, Ausztriában, az akkori Nyugat-Németországban, Svájcban, Belgiumban, Hollandiában. Belgiumba szinte hazajártunk, volt, hogy két hónapot egyhuzamban kint éltünk. Belgiumban részt vettünk a Nyugat-Európai Népzenei Fesztiválon. Hozzátenném, hogy a kelet-európai blokkból csak mi voltunk – ahol koncertünket a belga rádió egyenesben közvetítette, majd másnap a TV felvételről leadta.

Úgyhogy a zenei pályám eléggé aktív volt. Ma már csak hallgatom és próbálom a fiamat is rávenni a zene örömére.

Gyermekként mi volt az első olyan zenei impulzus, ami magával ragadott?

Nagybácsim a gellei templomban orgonált, na az szép volt, de az anyum Duna utcai énekkara is bennem van. De hogy a legelső mi is volt, hát ezt nehéz megmondani. Mivel szeretem a zenét, ezért sok minden megfogott. Pozsonyban szlovákok voltak a barátaim. Ott az Elán, Olympik, Katapult volt a menő, de hát mivel magyar vagyok, ezért természetesen mégiscsak a magyar zene állt és áll hozzám közel, azon belül pedig a rockzene.

Fel tudod idézni, mely magyar zenekarok és irányzatok voltak rád hatással tinédzserkorodtól egészen az egyetemi évekig?

Ha a tinédzserkort veszem, akkor a rock, mint pl. Omega, LGT, Piramis, P-Mobil, Dinamit, V´Moto – Rock, de volt közte akár 100 Folk Celsius is és még sorolhatnám. Viszont ha már a fősulis kort veszem akkor nagyon megfogott a magyar népzene, ami a mai napig elkísér.

Ahogy Paulo Coelho mondja:

„Az embereket meg lehet ismerni a zenén keresztül, amit hallgatnak“.

Mi volt az első album, amit a saját pénzeden vettél?

Szerintem vagy a Hungária Rock ‘n’ Roll Party vagy az Omega Időrabló nagylemeze volt az első, amit akkor vettem meg, mikor egy osztálykirándulás keretén belül meglátogattuk Budapestet.

Napjainkban milyen gyakran hallgatsz zenét? Milyen műfajok a legjellemzőbbek?

A rádió nálam/nálunk mindig szól, legyen az az autóban vagy otthon. „A zene az egyetlen olyan vírus, ami gyógyít“ (ByeAlex). Még régebben vettem részletre egy Technics hifitornyot, a mai napig működik. Van rajta lemezjátszó és még kazettás magnó is, úgyhogy amire kedvem szottyan, berakom és hallgatom vagy csak úgy, vagy akár a munka mellett is. Jelenleg a lemezjátszón az Omega Tízezer lépese van fent, míg a kazettás magnórészen Tommy Emmanuel: Little by Little virtuóz gitárjátéka.

Mihez köthető legnagyobb zenei, vagy koncertélményed?

Ez lehet egy saját koncertélmény, a 92-es dranouteri nemzetközi folkfesztivál, ahol saccolásunk szerint több mint 7 000 ember előtt játszottunk, de az első koncertem anno Pozsonyban a Gravis volt. Jöttek utána persze mások is mint pl. Pozsonyban a Karthago, Budapesten az R-Go, LGT, vagy akár Nagyenyeden a Bagossy Brothers Company koncertjét is megemlíthetném és még persze sok mást is. Amit sajnálok, hogy nem jutottam el a Queen zenekar budapesti koncertjére, közben a haverokkal agyaltunk is rajta…

Létezik olyan zene, amivel nem tudsz azonosulni és sosem hallgatnád meg?

Ez az elektronikus zene a tucc-tucc, vagy a dizsun-dizsun zene vagy a hiphop. Ez valahogy nem áll közel hozzám. Szeretem, ha minden hangszer rendesen szól, minden zenész kihozza magából amit tud.

Mi alapján válogattad a zenéket a mai mixhez?

Megnéztem, hogy a kocsiban milyen CD-im vannak, és ha ezt veszem alapul, akkor legyen ez a kiindulópont.

Különben hangulat alapján válogatom a zenéket. Múltkor a fiam szobáját festettem nagy gyötrelmek közepette, és már szenvedtem. Na akkor betettem a P-Mobilt, Piramist, Queent, Hobo Blues Bandet és ezek hangulatával, segítségével sikerült valahogy nagy nehezen kifestenem. De bármikor meg tudom hallgatni akár a Beatlest, Demjént, AC/DC-t, Tankcsapdát, és jöhet a Csík zenekar, a Muzsikás vagy akár a Vujicsics is.

 

ÜZENET A MIXHEZ:


„Lehet élni zene nélkül is. A sivatagon át is vezet út. De az ember ne úgy járja végig útját, mintha sivatagon menne át, hanem virágos réten“ (Kodály Zoltán)

A MIX:


 

TRACKLIST:


1. Zorán – Ünnep

2. Koncs Zsuzsa – Szóljon a dal

3. Chris Rea – The Road To Hell

4. Beatrice – Hegyek között völgyek között

5. Phoenix Rt – Mi kell több?!

6. Locomotiv Gt – A síneken

7. P-Mobil – Örökmozgó

8. Anima – Végre péntek

9. Queen -Don´t Stop Me Now

10. AC/DC – Highway to Hell

11. Quimby – Most múlik pontosan

Az eddigi epizódokat az alábbi címen találod!

Ez a webhegy sütiket hassznál, hogy javítani tudjon a felhasználói élményen. Elfogadás Tovább