Klikk Out Vikkendhouse: 99 schillingért vettem az első lemezem
Az utolsó forró nyári napon a pihenés és fürdőzés mellé ajánlom a Vikkendhouse mixsorozat legújabb epizódját. Főszereplője Bankó Tímea, akit évekkel ezelőtt különleges zenefogyasztóként ismertem meg. Hosszú autóutakon mindig lenyűgözött, ahogy a hangerőt szabályozta a kocsiban, ha megszólalt a zene, amit szeret. Nem a populáris slágerekre gondolok, hanem az azon túli minőségi produkciókra. A lemezgyűjteményemben is van egy-két darab, amit annó az ő ajánlására vettem meg.
Fotó: Ugróczky István
Bankó Tímea vagyok, Somorján nőttem fel, de erősen kötődöm Nagyfödémeshez is. Egyaránt vagyok csallóközi és mátyusföldi. Két éve költöztünk falura, ami eddig jó döntésnek bizonyult.
A pozsonyi Slovnaftban dolgozom már több mint 20 éve. A kultúrához és a művészetekhez nincs sok közöm, de szeretem, ami szép. Ami persze eléggé szubjektív, hogy kinek mi a szép.
Azért kértelek fel erre az interjúra, mert úgy ismerlek, mint aki mindig megtalálja a minőségi zenét ebben az ömlesztett kínálatban. Most itt az ideje, hogy tovább add a tapasztalataidat. Kezdjük a legelején! Azon a napon, amikor gyerekként először hatott rád a zene. Emlékszel az első ilyen impulzusokra?
Határozottan emlékszem, ahogy a tévé előtt néptáncolok. Úgy vertem a bokám és ugrabugráltam, mint a nagyok. Ugyan mondták, hogy a lányok másként táncolnak, de az nekem unalmasnak tűnt. Sebő Ferencnek akkoriban volt a TV-ben valamilyen népzenei műsora. Ez kb. 1978-1979-ben lehetett. Három-négy éves voltam akkor.
A mai napig szeretem a népzenét, nemcsak a magyart, általában véve az autentikus népzenét, cigány, portugál, olasz, kubai, stb.
És még nagybátyám kislemezeire emlékszem, Zalatnai Saci, Korda Gyuri. Gyermekkorom óta szeretem a drámai hangzású dalokat. Záray Márta „Ülök a szobámban, búsan, egyedül” című dalát négy évesen teljes átéléssel énekeltem. Akkor nem értettem, miért nevetgélnek rajtam a felnőttek. ???? Később Halász Judit és Koncz Zsuzsa voltak nagy kedvenceim.
Tini korodban rád is hatással volt az aktuális zenei trend? Ha igen, milyen volt az?
Az általános iskola felső tagozatában már keményebb hangzású zenéket hallgattam, Pokolgépet, Iron Maident, Skorpionst, Tublatankát.
Abban az időben még elég nehéz volt hozzájutni a kedvenc hanghordozókhoz. Te milyen eszközökön hallgattad a zenét?
Először lemezjátszón. Imádtam, bátyám lemezeihez nem volt szabad hozzányúlnom, de szerencsére nem kellett könyörögnöm neki se, hogy hallgassunk zenét. A Hungária Hotel Mentoljára és Matt Biancóra emlékszem, azokat sokat hallgattuk.
Később szüleink vettek kétkazettás magnót. Vittük magunkkal, ha mentünk ki a kanálishoz fürödni, alig bírtuk el, de cipeltük a vállunkon, és bömbölt belőle a zene! ????
Emlékszel arra, mi volt az első saját pénzen vásárolt bakelitlemezed?
Igen, 16 éves voltam, amikor megnyitották a határokat, az első buszos kirándulásunkkor Bécsbe mentünk. Anyukámtól kaptam 100 schillinget, hogy vegyek magamnak valamit. Feltételezem ruházatra gondolt, ám én a Led Zeppelin III című albumát vettem meg magamnak 99 schillingért. Azóta sokat változott a zenei ízlésem, de ezt az albumot a mai napig szívesen hallgatom.
Később minek a hatására kezdtél másféle műfajok után keresgélni?
Nem kerestem sose tudatosan, valamennyire bizonyosan befolyásolt a baráti köröm. Emlékszem még az általános iskolában barátnőm hatására kezdtem Doorst hallgatni. Mindig is közelebb állt hozzám a rock és a blues: Rolling Stones, Deep Purple, Black Sabbath, Motörhead, Jimmy Hendrix, Janis Joplin, később AC/DC, Pink Folyd, LGT. A filmzenék is sokat befolyásoltak. Felnőtt koromban pedig már a kamaszlányom is hozott olyan zenéket, amiket előtte nem ismertem. Most már jobban hajlok a kevésbé rockos hangzás felé. Szeretem a funkyt, a swinget, a synth pop-ot.
Kik azok az előadók, akik nálad beletartoznak az örök kedvenc kategóriába?
Erre a kérdésedre nehéz válaszolnom. Talán a Quimby, Hiperkarma, 30y, Radiohead, OI VA VOI, La Roux, Florence+The Machine, Buena Vista Social Club, Goran Bregovic, Moby, Ennio Morricone, James Blake, The XX, Jamie XX, Feist, Manu Chao.
Elég széles a skála.
Szoktál járni koncertekre, fesztiválokra? Mi volt a legmeghatározóbb zenei élmény eddig számodra?
Régebben szinte kéthetente mentünk. Tankcsapda, Quimby, különböző fesztiválok. Ami legemlékezetesebb volt számomra, az a 2002-es EFOTT a Szelidi-tó mellett. Az akkori magyar zenei élet legjobbjai léptek ott fel. Korai Öröm, Ladánybene 27, Pál Utcai Fiúk, Tankcsapda, Alvin és a Mókusok, Besh o droM, Heaven Street Seven, Anima Sound System, Quimby, Hiperkarma.
Mi a véleményed a kortárs szlovák, illetve a magyar zenei szcénáról?
A kortárs magyar zenétől egy kicsit eltávolodtam, nem követem, nem tudok róla véleményt mondani.
A szlovák zenei szcénát leginkább a Radio_FM-ből ismerem, sokat fejlődött az utóbbi években. Vannak említésre méltó fiatal előadók, mint B-Komplex, The Curly Simon, Noisecut, Jana Kirschner, Billy Barman, this is kevin, Puding Pani Elvisovej.
Manapság mennyire tölti ki a mindennapjaidat a zene? Ha hallgatod, azt milyen platformokon teszed?
Szinte csakis és kizárólag autóban hallgatok zenét, pontosabban rádiót, Radio FM-et vagy Devínt.
De mostanában inkább a csend időszaka van. Nagyon kevés zenét hallgatok. Élvezem a falu hangjait, kutyák, macskák, tyúkok, kakasok, kacsák, madarak, szombat délelőttönként az összes udvarban megszólaló fűnyírók zaját és a CSENDet… ????
Most pedig térjünk az általad választott kilenc dalra, ami az alábbi mixben szól. Mi alapján válogattad a zenéket?
A zenei hangszerelés, különös hangzás, hangulat vagy a szöveg, ami megfogott bennük. Ezeket hallgatom ma.
A MIX:
TRACKLIST:
1. Novuelle Vague: Don´t Go
2. Oi Va Voi: Refugee
3. Chvrches: Clearest Blue
4. Anushka: Never Can Decide (Ivy Lab Remix)
5. Sóley: Pretty Face
6. Kali Uchis: Never Be Yours
7. Noah And The Whale Blue: Skies
8. Feist: Mushaboom
9. Aeroplane: Without Lies
Az eddigi epizódokat az alábbi címen találod!