Klikk Out Vikkendhouse: Dalok, amikhez gyakran visszatérek!
Inspirálódni jó dolog, pláne ha azt zenével tesszük. Mai zenés utazásunk során merítsünk egy újat, fedezzünk fel olyan zenéket, amelyek Bandor Éva szlovákiai magyar színművésznő kedvencei. A beszélgetésben Éva mesél a zenéhez fűződő viszonyáról, a gyermekkori emlékektől kezdve a mai napig, majd a cikk alján lévő zenés összeállításban, azaz egy mixben bemutatja tíz kedvencét.
Fotók: Bandor Éva press
Bandor Éva vagyok, szabadúszó színész, Pozsonyban végeztem tanulmányaimat a Színművészeti Főiskolán 1996-ban. Játszottam Kassán, Komáromban, Budapesten kőszínházakban, 2019-től szabadúszó lettem, úgy döntöttem, hogy kihívások elé helyezem magam. Értsd úgy, hogy mi történik akkor, ha én vagyok a magam főnöke…
Emlékszem, pár éve, mikor Komáromban játszottam a lemezeket a Bottéka teraszán, te megjelentél, és ahogy közeledtél, egyre jobban ragadott magával a zene. Ahogy táncolni kezdtél, sugárzott belőled, hogy egy vagy a zenével. Milyen ez a kapcsolat?
A zene maximálisan része az életemnek, ha elvennék tőlem, úgy hiányozna, mint az ételből a SÓ!
Emlékszel gyerekkorodból az első pozitív impulzusra, amit a zene adott?
Az első zenei impulzusok gyerekkoromhoz köthetőek. A nagyszüleim házában Kéménden, nagyapám vasárnaponként levette a hegedűjét ebéd után a szekrény tetejéről, és hegedült. De mindig csak vasárnap, akkor volt ideje. Emlékszem, szeretett fütyörészni munka közben, vasárnapi ebédnél pedig mindig szólt a “jó ebédhez szól a nóta”. Voltak a falunkban zenész cigányok, bálokban ők zenéltek… bababálokat is tartottak, gyerekként elvittek a szüleim. Jó buli volt… hangulat és nagy táncolások. 1974, már óvodás voltam.
A 70-es, 80-as években, tinédzser korszakom meghatározó zenei világa az LGT volt! Rongyosra hallgattam a bakelit lemezeiket!
Milyen zenei műfajjal nem tudtál sosem azonosulni?
Sosem voltam rocker, a rockzene számomra túl kemény volt akkoriban.
Mi volt eddigi életed legnagyobb zenei vagy koncertélménye?
Nagyon ritkán, vagy inkább sosem jártam koncertekre… a tömeg riaszt még ma is. DE! A 2000-es évek elején volt egy pozsonyi Massive Attack-koncert ! Bombasztikus volt, azóta is nagy kedvenceim.
A trip-hop stílus nekem kikapcsolódás, utazás.
Ha adódna egy lehetőség, hogy színésznőként megeleveníts egy általad kedvelt előadót, ki lenne az?
Erre a válaszom egyértelmű! TINA TURNER!!!!
Manapság mennyi időt töltesz zenével, és miket hallgatsz leginkább?
A covid időt adott – volt, amikor reggel Café del Mar-válogatást hallgattam, ébresztőnek. A Madredeus portugál zenekar volt a ma reggeli nyugalom, Glen Goud-ot is nagyon szívesen hallgatok, Bach zongoraversenyét csodálatosan játssza, de Vivaldi zenéje, Beethoven Holdfény szonátája is gyakran előkerül…
Attól függ, milyen hangulatom van.
A színésznővel korábban készített interjúnk:
Bandor Éva: Keresem a figurában az apróságokat, a furcsa szokásokat
Mi a véleményed, az embernek választékos zenefogyasztóvá kellene válnia, és nem beérnie a kommersz toplistás zenékkel?
Ez nagyon szubjektív, olyan, mint az olvasás – bár a zene mindenek fölött áll, minden művészetek fölött, és az emberek 80%-a fülhallgatóval a fülében futkos, tehát valószínűleg zenét hallgat, de hogy ebben az irányban ki hogyan műveli magát? Nehéz megmondani… nem tudok rá okosan válaszolni és a receptet sem tudom…
Térjünk a mixre, ami tíz kedvenc zenédet tartalmazza. Mi alapján válogattál?
Ezek a zenék azok, amelyekhez gyakran visszatérek, teljen el bármennyi idő. A Quimby szorosan kapcsolódik egy korszakomhoz, Marek Brezovský a főiskolai éveimhez, személyesen ismertem őt, Kovacs pedig számomra egy inspiráció az alkotáshoz…
A MIX:
TRACKLIST:
1. Kovacs – Mama & Papa
2. Morcheeba – It’s Summertime
3. Thievery Corporation – The Richest Man In Babylon
4. Quimby – Androidő
5. LGT – A Kicsi, a Nagy, az Artúr és az Indián
6. Massive Attack – Angel
7. Brezovský & Rózsa – Chcem byť sám
8. Balázs Elemér Group – Desire
9. Ashley Slater – Private Sunshine (Café Del Mar)
10. Koop – Summer Sun (Saint Germain des Prés Cafe)