A cikk megjelent a Klikk Out 2021/07. számában.
Képzeld el a 70-es évek világát: hosszú haj, trapéznadrág, szabad szerelem, világbéke, hátizsákos utazók, a szabadság fuvallata. Az idillikus tengerpartokon kisebb csoportok gitároznak, táncolnak, énekelnek a rögtönzött tábortűz körül. A színes ruhás fiatalok minden jelentősebb buddhista és hindu emlékhelyet körbeutaznak a világban, Dél-Ázsia pedig igazán izgalmas úticél számukra: trópusi éghajlat, keleti kultúra, hasisfüstös bárok és rengeteg, újonnan szerzett jóbarát. Valaki azonban magányosan emelgeti poharát a pultnál, miközben napszemüvegén át alaposan kifigyeli potenciális áldozatait: ő a Kígyó.
Európát szinte teljesen elkerülte Charles Sobhraj története, aki az 1970-es években Dél-Ázsiában tevékenykedett sorozatgyilkosként. „A bikinis gyilkos“ vagy a „Kígyó“ néven említi őt a külföldi sajtó, utalva ezzel munkamódszereire: a gyanútlan fiatalokkal ugyanis gyakran a parton barátkozott össze, szinte teljesen rájuk tapadt, majd nyereségvágytól hajtva, megmérgezte őket vagy egyéb kegyetlen módszerekkel végzett velük. A meggyilkolt áldozatok útleveleivel aztán kedve szerint utazgatott a világban, a megszerzett értékeket pedig drágakő-kereskedelembe forgatta.
A Netflix egyik idei nagy húzása volt ez a fordulatos krimi-dráma-thrillersorozat, amely megtörtént eseményeken alapul. Tahar Rahim fergetegesen alakítja a hidegvérű sorozatgyilkost, a nézőben minden alkalommal enyhe viszolygást kelt, ha csak feltűnik a színen: imitt egy kis kenőpénzt csúsztat, amott barátságosan behízeleg, hogy céljait véghez vigye, majd rafináltan csusszan ki az igazságszolgáltatás kezéből.
Partnere, Marie-Année szerepében Jenna Colemant láthatjuk, aki először franciás bájával és eleganciájával kápráztat el minket, majd a nyolc rész alatt végignézhetjük teljes morális és érzelmi mélyrepülését is. Nagy erőssége a sorozatnak egyébként, hogy nemcsak a gyilkos szemszögéből láthatjuk a történteket, de szinte minden, a történések szempontjából jelentős szereplő hangot és teret kap. A karakterek arányosak és hitelesek, majd egy ponton felgyorsulnak az események a gyilkos páros körül, és megkezdődik az az eszeveszett hajsza is, amit egy hasonló sztoritól elvárnánk.
A holland nagykövetségen dolgozó Knippenberg házaspár minden erejét megfeszítve küzd azért, hogy a gyilkost kézre kerítsék, miközben az lehet a benyomásunk, hogy a helyi szervek és saját kollégáik is folyamatosan komplikálják vagy éppen ellenkezőleg, teljességgel ignorálják a magánnyomozást. Nem lövöm le a poént, hogy miképp végződik Sobhraj ámokfutása, hiszen a nyolc darab, barátságos hosszúságú epizód bőven tartogat meglepetéseket annak, aki egy langyos nyári estén, egy kis extra kalandra vágyik. Na, ki áll készen egy hátizsákos utazásra? 🙂