Melegen, hidegen, mindegy is, csak legyen! A tea és a kávé jótékony hatásai

Múlt heti ankétunkban három olvasónk válaszolt kérdésünkre, miszerint a reggeli rutinjukkor, illetve társaságban mit választanának inkább, kávét, vagy teát. Frappáns válaszok születtek! De egyértelműen kiderült, hogy ebben – ahogy sok minden másban is – mégicsak különbözünk. Ki ezt, ki azt szereti.

De miért is vonzódunk ennyire ezekhez a színes italokhoz? Ezt persze mindenki maga tudja. Ami viszont biztos, hogy jótékony hatásai miatt minkettő fogyasztása aándék a szervezetnek. Lássuk hát, miért jó a tea és miért olyan jó a kávé.

A tea jótékony hatásai:
Amikor a tudományban teáról beszélnek, akkor a zöld, fekete, oolong és fehér teákra gondolnak, melyek mindegyike a „camellia sinensis” növényből készül. A különböző gyógyteák, mint a kamilla vagy a borsmenta nem tekinthetők teának, hiszen másfajta növények, és különböző táplálkozásbeli tulajdonságok is jellemzőek rájuk.

Ha egy termék csomagolásán szerepel a tea szó, akkor biztosak lehetünk benne, hogy valódi teával van dolgunk.

tea

Bár a teát, koffeintartalma miatt sokan kerülik, ha nem visszük túlzásba fogyasztását, egészségre gyakorolt pozitív hatásait különösebb félnivaló nélkül élvezhetjük.

Többek között azért is, mert a legújabb kutatások bebizonyították, hogy a korábban feltételezett állítások a tea pozitív tulajdonságait illetően valósak, rendszeres fogyasztásuk pedig kiemelt szerepet tölt be
– a daganatos betegségek megelőzésében: már napi 3-5 csésze tea fogyasztása csökkentheti a petefészek-, a vastagbél-, a tüdő- és a prosztatarák, valamint a mell- és egyéb ráktípusok kialakulásának kockázatát.
– az agyi funkciók javításában: napi 1-4 csésze fekete vagy zöld tea elfogyasztása csökkenti a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát.
– a szív egészségének védelmében: napi legalább 5 csésze zöld tea csökkenti a kardiovaszkuláris betegségek kialakulását, a koleszterin- és trigliceridszintet, valamint a szívroham és a szélütés kialakulásának kockázatát.

Lássuk hát, hogy az egyes teafajták mire is jók!

Fekete tea

A fekete tea fonnyadt, kiszáradt levelekből készül, mely teljesen oxidálódik. Segíti a vérkeringést és a légzést, valamint jó hatással van a vérnyomásra és az ízületi megbetegedések tüneteinek enyhítésére is. Jelentős fluortartalmának köszönhetően véd a fogszuvasodás ellen. Koffeintartalmára viszont figyeljünk, napi 3-4 csészénél többet ne fogyasszunk belőle!

Zöld tea

A zöld tea szintén fonnyadt levelekből készül, de nem oxidálódik. A leggyakrabban fogyasztott teafajta Japánban és Kínában. Különösen magas antioxidáns-tartalommal rendelkezik, erősíti az immunrendszert, csökkenti a magas vérnyomást és a koleszterinszintet, serkenti az anyagcserét.

tea

Oolong tea

Az oolong tea, félúton van a fekete és a zöld tea között, hiszen fonnyadt levelekből készül és részlegesen oxidálódik, így mindkét teafajta pozitív tulajdonságaival rendelkezik. Az oolong tea flavonoidokban gazdag, így rákellenes hatású. Elősegíti az inzulin szabályozását, valamint csökkenti a vérnyomást. Jó hatással van az agy működésére, javítja a koncentrációt és a memóriát.

Fehér tea

A fehér tea nem fonnyadt és egyáltalán nem is oxidálódik. Antioxidáns-tartalma kétszerese a zöld teának, magas káliumtartalma pedig segíti az egészséges izomműködést. Jó immunerősítő, és hatással van a megfelelő pajzsmirigyműködésre is. Rendszeresen fogyasztásával csökken a szívinfarktus, valamint a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának kockázata.

A kávé jótékony hatásai

A kávé növeli a szellemi és fizikai teljesítőképességet, csökkenti a cukorbetegség, az Alzheimer-kór, a máj- és a méhrák kockázatát, enyhíti a fejfájást, az asztmások számára pedig megkönnyíti a lélegzést – világítottak rá.

A kávé az egyik legkedveltebb ital több mint ezer éve. Élénkítő, a koncentrációt növelő hatásából naponta szerte a világon százmilliók profitálnak, egy német állampolgár például évente átlagosan 150 liter kávét iszik meg.

Kávé

Sokáig az volt a meggyőződés, hogy a kávé egészségtelen. A monda szerint ennek egyik legfőbb szószólója III. Gusztáv svéd király volt, aki 1771 és 1792 között volt trónon. A király meg volt győződve arról, hogy a kávé mérgező. Ennek alátámasztására pedig két halálra ítélt fogollyal sajátos kísérletet rendelt el. Az egyiknek naponta kávét kellett innia, míg a másik teát kapott.

Mindezzel III. Gusztáv azt akarta bizonyítani, hogy a kávé jóval gyorsabban öl, mint a tea. A várható eredményt nap mint nap két orvosnak kellett dokumentálnia. A krónika szerint azonban az orvosok az évek során elhunytak, a két halálra ítélt még a királyt is túlélte, míg végül közülük elsőként – 83 éves korában – a „teázó” halt meg. Hogy a kávéra ítélt még meddig élt, az nem ismert.

A bajorországi Ismaning Táplálkozástudományi Intézetének legújabb kutatásai azonban egyértelműen bizonyították a néhai svéd király – és követői – nézeteinek helytelenségét. A vizsgálatok egyebek között arra derítettek fényt, hogy a kávé fogyasztása jelentős mértékben csökkenti a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Az adatok szerint aki naponta három-négy csésze kávét iszik, annál az említett kockázat 25 százalékkal kisebb. Ez a hatás akkor is fennáll, ha koffeinmentes kávéról van szó.

Hasonló tanulmányok természetesen már korábban is napvilágot láttak – írta a Die Welt, hangsúlyozva ugyanakkor, hogy a németek legkedveltebb itala csökkenti az Alzheimer- és a Parkinson-kór, valamint egyes tumorok kialakulásának kockázatát. Az asztmások számára pedig jelentős mértékben könnyebbé teszi a lélegzést. Az újság szerint ez utóbbi például régóta ismert Skóciában, ahol az asztmásokat már 1859 óta koffeinnel gyógyítják. Az ismaingi kutatások most arra világítottak rá, hogy a napi legkevesebb három kávé 30 százalékkal csökkentheti az asztma kockázatát.

A szakértők szerint nem igaz az sem, hogy a kávénak vízhajtó hatása lenne. Ezért mítosz az is, hogy az eszpresszókávé mellé rendszerint felkínált kis pohár vizet a vízhajtó hatás ellensúlyozására adják. A víznek azonban egy jótékony hatása mégiscsak van, mégpedig az, hogy „szabaddá teszi” az ízlelőbimbókat, ezáltal fokozza a kávé élvezetét.

Mindennek nyomán a német kutatók úgy foglaltak állást, hogy az egészséges ember számára a kávé semmifajta rizikót nem jelent. Nézetük szerint a kávét élvezni kell, és attól az egészségre nézve sokkal inkább pozitív, mint negatív hatásokat kell várni. Egyedül a terhes nőknek, a magas vérnyomásban szenvedőknek, továbbá az érzékeny gyomrúaknak kell a kávéfogyasztás terén némileg tartózkodóbbnak lenniük.

Források: hazipatika.com, egeszsegkalauz.hu

Ez a webhegy sütiket hassznál, hogy javítani tudjon a felhasználói élményen. Elfogadás Tovább