A cikk megjelent a Klikk Out 2021/09. számában.
Borítókép: 6363 / Forrás: Facebook
Olyan gyorsan elzúgott a fejünk felett a nyár, hogy most meglepődve állunk mindannyian a tény előtt: vége a szabadtéri rendezvényeknek, a strandolásnak, szeptember lett, nyílik (?) az iskola, jönnek a sáros, esős hétköznapok. Azért, hogy senkit ne teperjen maga alá a befordulós őszi időszak, az alábbiakban két olyan, idei underground hiphop/trap albumot ajánlok nektek, amelyek garantáltan mosolyt csalnak majd az arcotokra!
Schwarz Ádám egy, a budapesti híres-hírhedt VIII. kerületben élő harmincas srác, aki tizenéves kora óta rappel és freestyle-lal foglalkozik, de ezt főként a barátai szórakoztatására tette idáig. Most azonban előlépett a homályból és üstökösként robbant be Comic Sins c. első mixtape-jével, amelyet díjmentesen meg tudtok hallgatni a Spotify-on. A mixtape és az album közti fő különbség az, hogy míg az előbbin különböző producerek, koncepciók kapnak teret, az utóbbi formátum egységes, azonos elemekkel rendelkező dalokat sorakoztat fel. Hofi szövegei rétegeltek, nem kevés élettapasztalatra engednek következtetni és bővelkednek meglepő, elgondolkodtató momentumokban. Külön tetszik az a csibészes játékosság, amivel közismert dalokat, szövegeket emel be és öltöztet át mai köntösbe: jó példa erre az Animal Cannibals Takarítónőjéből elcsent darabka, vagy az „Én istenem, jó istenem, lecsukódik már a szemem…“ kezdetű ima, amelyet refrénné formál a Pesti istenek c. trackben. A bemutatkozó anyag minőségi zenei alapokban, sokszínű produceri munkában és izgalmas featekben is tobzódik, a teljesség igénye nélkül fordul elő rajta Krúbi, Lil Frakk, Kapitány Máté, 6363 és Hundred Sins. A dalok mellé zseniális klipek is készültek, ezeket se hagyjátok ki!
Kedvenc darabok: Balkaan Freestyle, Fruit Ninja, Ne hallgasd meg.
HALLGASD MEG:
Gege és Lusta Geri 2021-es albuma olyan fajta zenei és szövegi lendülettel rúgta rá az ajtót a hazai trap-, rapszcénára idén, amely mellett lehetetlen szó nélkül elmenni. Nem hallottam még olyan hiphoplemezt, ahol nemcsak a klasszikus „bólogatós“ alapra rakják a szöveget, hanem kikacsintanak olyan műfajidegen zenei stílusok felé is, mint pl. a house – az eklektikus összefonódás pedig 100%-osan kifizetődik. Gege szövegalkotását nem ritkán hozzák összefüggésbe az Akkezdet Phiai-val, mesterien bánik a szavakkal, a sorok közé pedig rengeteg nyelvtani kreativitást és humort is rejt. Érdemes dalszöveget olvasni tőle, leesik az ember álla ilyen agyafúrt fogalmazókészség láttán. „Férfiasan“ bevallom, hogy a nyáron rommá pörgettem a lemezt és szinte minden újrahallgatásnál találtam olyan elemet, ami elsőre fel se tűnt. Kollaborációk sokasága fűszerezi az albumot:: Ketioz, Oh Babar, Szendrői Csaba (Elefánt), Oriza, Nash, Glsch és megannyi más közreműködő teszi tiszteletét, pár sor erejéig. Érdemes odafigyelni a 6363-ra, innentől csak felfelé visz az út!
Kedvenc darabok: ÉN, Mértan, 27.
HALLGASD MEG: