A Te életed hogyan befolyásolta, befolyásolja a covid? Kérdezzük egymást minduntalan. De hogy reagál egy művész, amikor valami ilyen mélyen belenyúl az életébe, ilyen komoly hatást gyakorol, amit egyszerűen, ha akarna, se tudna elkerülni? Tény, hogy csendesen átszövi a hétköznapjait, de vajon a művészetében is visszatükröződik? Ha igen, akkor hogyan? Mai ankétunkban helyi művészek válaszolnak nekünk.
CSÁKY MÁTÉ
(zenész, egyetemi hallgató)
Milyen alkotói reakcióid voltak a covid első hulláma kapcsán?
Számomra ijesztő volt a járványügyi helyzet hirtelen megjelenése. Már az elején érezhető volt, hogy mindenkit meg fog viselni ez a rendkívüli helyzet, de az előadó-művészeket még inkább. Az előadó célja, energiaforrása a produkció és a szereplés. Számtalan fellépés, koncert, előadás, zenélési lehetőség elmaradt… Ami az alkotási folyamatot jelenti zenekarunkban, a Kiss Zenészeknél, meglepő módon a bezártság épp kedvezően hatott. Bezártak az iskolák, mindenki otthon tartózkodott, s ennek köszönhetően sokkal több zenekari próbát tudtunk tartani.
Azóta milyen témák felé fordultál? Volt bármi az önkifejezésedben, amin változtattál?
Számomra semmi különös témaváltozás nem volt a járványhelyzetnek köszönhetően. Talán az ember (legalábbis én) a bezárt szürke hétköznapokon többször elgondolkodik egy-egy létkérdésen. Felszínre kerül a személyi/egyéni fontossági sorrend, hogy mi mennyit ér valójában. Többször elgondolkodtam az emberi kapcsolataim fontosságáról, mélységéről, milyenségéről…
Általánosságban milyen hatást vélsz felfedezni a covid előtti és utáni időszak között?
Az online tér nagyon gyorsan reagált – hál’ Istennek – a járványügyi helyzetre. Egész biztos, hogy sok fórum a covid után is meghagyja az online közvetítéseket egy-egy rendezvényéről. A különleges helyzet előtt nem gondolta volna senki, hogy ilyen leállás, megtorpanás lesz a művészi (és az egész) világban is. Talán egy kis szünet (volt) ez, valami üzenetféleség, hogy elgondolkodjon mindenki a valódi felszín alatti értékekről. Úgy gondolom, hogy a járványügyi helyzet után mindenki újult erővel fog ismét dolgozni, alkotni, előadni, azaz a művészetet művelni.
Jakuza Ritual
(rap előadó)
Milyen alkotói reakcióid voltak a covid első hulláma kapcsán?
Mondhatni, felüdülés volt az első 1 hónap. Végre volt idő alkotni munka után, az időm nagy részét zenéléssel töltöttem, és kb. 4 dalt megírtam, ebből a szempontból nagyon termékeny volt, ugyanakkor monotonná kezdett válni egy idő után a bezártság, és nehéz volt ihletet gyűjteni. Az embert kevés behatás érte, és az, ami meg hatással volt rá, ugyanaz a nyomasztó hangulat, ami mindenkire, amiről nem szerettem volna semmilyen körülmények közt dalt írni, mármint a covid-mizéria kapcsán…
Azóta milyen témák felé fordultál? Volt bármi az önkifejezésedben, amin változtattál?
Nem igazán volt hatással a témáimra a covid, sokkal inkább társadalmi kritikákat fogalmazok meg, férfi-nő kapcsolatokkal foglalkoztam és talán a nosztalgiával. Amikor fiatal voltam, nem kellett ilyennel szembesülnünk, mint a mostani fiataloknak, és írtam életérzés szintjén arról, milyen volt fiatalon a 90-es, 2000-es években a Felvidéken, Gabó énekli a refrént… A nyár elején a Klikk Out olvasói is megtekinthetik majd a klipet. 🙂
Általánosságban milyen hatást vélsz felfedezni a covid előtti és utáni időszakai között?
A zenének van egy nagyon erős közösségépítő ereje, ettől teljes mértékben meg lettünk fosztva. Eleve egy zenésznek, előadónak nagyon göröngyös az útja, állandó kátyúkkal, falakkal, akadályokkal találkozik, de ez most felülírt mindent. Mindenki próbált új lehetőségeket keresni. Nekem az összes koncertem lemondták. Kb két éve nem voltam színpadon, utoljára az NFG-ben… Szerencsére idénre már vannak újra fix dátumok.