A cikk megjelent a Klikk Out 2022/08. számában.
Életünk egyharmadát a munkahelyünkön töltjük. A megfelelő munkahely megszerzése, megtartása, a vállalati kultúrával való azonosulás, a munkakörülmények és a munka-magánélet egyensúly (work-life balance) a 21. század kulcskérdéseivé váltak, így nem meglepő, hogy idén megérkezett az a sorozat, amely pont ezekkel a témakörökkel foglalkozik. Nem is akárhogy!
A Severance (Különválás) c. Apple TV+ -sorozat alapkoncepciója, hogy a tökéletes munkaerő az irodában nem foglalkozik a magánéletével, a szervezet falain belül kizárólag a munkafeladataira koncentrál. Ennek megfelelően, a Lumon Industries leendő alkalmazottai belépés előtt átesnek egy agyműtéten, amely által teljesen kettéválasztják a kinti és benti énjüket, hogy a két karakter, egymástól függetlenül létezhessen. Maga a folyamat visszafordíthatatlan és számtalan fenyegető kockázatot rejt magában az alany mentális egészségére nézve.
A nyitórész nagyon erős képpel kezd, egy nő ébred egy vállalati ülésterem asztalán – ébredése után fogja fel, hogy a cég alkalmazottjává vált, ahonnan nincs kilépés. Kétségbeesetten próbál kijutni az épületből, törekvései azonban sorra kudarcot vallanak, így belülről, az alkalmazottakon keresztül próbál választ kapni arra, hogy tulajdonképpen kinek dolgoznak és milyen munkát is végeznek.
A sorozat főszereplőjét Adam Scott alakítja, aki baljós, hunyorgó tekintetével, zavaros érzelmi világával nem is lehetne alkalmasabb a különválasztás minden aspektusának érzékletes bemutatására. A kilenc darab, egyenként negyven-ötvenperces rész során betekintést nyerhetünk a cég működésébe, az emberi elme manipulációjába és a falakon belül kialakult hatalmi struktúrákba. Ezen a ponton ki kell emeljem a vállalat igazgatóját, akit Patricia Arquette alakít – hideg, közönyös, számító karaktere teljesen hozza a cégvezetővel kapcsolatos prekoncepciókat.
Aki végignézi az első évadot, biztosan felismeri majd a nagysikerű brit sorozat, a Black Mirror bizonyos vonásait – a disztópikus társadalomkép, a high-tech mindennapi életünkre való negatív hatásai, a tömegek igába hajtása és az elszemélytelenedés vonatkozásaiban mindenképp. A sorozat Dan Erickson tollából ered, rendezői pedig Aoife McArdle és Ben Stiller. Bizony, ugyanaz a Ben Stiller, akit idáig leginkább vígjátékok főszereplőjeként ismerhettünk meg és bármit feltételeznénk róla, csak azt nem, hogy rendezőként egy sci-fi – pszichotriller műfajú, meglehetősen nyomasztó sorozattal rukkol elő.
Akinek tetszett a már említett Black Mirror, annak egész biztosan a Severance is elnyeri a tetszését. Mély és elgondolkodtató alkotás, amely garantáltan magához vonzza a néző figyelmét.