Klikk Out Vikkendhouse: Betekintés a Csallóköz kivételes énekesnőjének zenevilágába
Jelenleg néhány helyi zenekar, melyek jelentős értékkel bírnak a zenei színtéren, szüneteltetik tevékenységüket. Ennek oka, hogy Gašpar Mária, a zenekarok karizmatikus frontembere, életének egyik legcsodálatosabb szakaszára, a családalapításra és a munkájára koncentrál. De vajon hogyan fonódik be a zene Gaspi életébe, milyen mértékben és formában maradt jelen, és melyek azok a dalok, amelyek a kedvencek közé sorolódnak? Mindezt most felfedezheted.
Fotó: Ugróczky István
Gašpar Mária vagyok, az életben betöltött szerepeimet tekintve nő, anya, ortopéd-sebész, üzletasszony, zenész és néha ökoterrorista. De hogy valójában ki vagyok, azt a legjobban, legőszintébben énekelve tudom kifejezni. Mostanság nem fér a hétköznapjaimba a fellépésekkel tarkított zenélés, ehelyett otthon, a gyerekeimnek adok kéretlen magánkoncerteket.
Amióta vannak emlékeim, mindig is imádtam énekelni. Aztán voltak próbálkozások a zeneiskolával, de nem tetszettek azok a dalok, amiket kötelezően meg kellett tanulni, és ezen kívül más nem is volt. Aztán megismertem a gimiben a Strieženec Zsuzsit és megalapítottuk a környék első, és talán azóta is egyetlen női metálbandáját. Későbbiekben sok formációban vettem részt, de a legerősebb élmény számomra a Sick (experimentális metál), a Gwerkova (semi-elektronikus úszás ) és az Illl Irma (később Doonai) nevű zenekarok voltak.
Kik, vagy milyen élmények inspiráltak arra, az énekléssel foglalkozz?
Nagyon sok zenész, vagy dal, de főleg a saját érzéseim és átélt események inspiráltak. Valahogy dalba tudtam ezeket transzformálni és magamból ilyen módon kikiabálni. Volt egy zeneileg nagyon erős időszakom (pár évről beszélünk), amikor felfelé ívelt a pályánk a Sickkel és a Gwerkovával is. Csakhogy ez egyidőben zajlott a kezdő sebész karrieremmel. Nagyon sokat dolgoztam, akár havi 320 órát is. Munkából zenepróbákra, ügyeletekből koncertekre meg sebészképzésekre jártam. Eszméletlen időszak volt, de nagyon kimerítő is, tudtam, hogy választanom fog kelleni a két életem közt. Végül az élet úgy alakította hogy a zenélés maradt háttérben, mármint a szereplős része. A stúdiómunkás zenélés különböző projektekkel megmaradt szinte az első gyerekem megszületéséig.
Mennyi időt szánsz manapság a zenehallgatásra, és milyen platformokon szoktál zenét hallgatni?
Változó, de a napi egy óra biztosan megvan. Általában a Spotify és a YouTube, ahol zenét hallgatok, de ritkaságokért a Soundcloud-on teszek néha egy kört.
Beszéljünk a mixről, amely a tíz kedvenc dalodat tartalmazza. Milyen szempontok alapján válogattál?
Főleg olyan számokat válogattam, amik a legutóbbi 1-2 évben adtak erőt, vagy dobták fel a hangulatomat, pár kedvenc dalt saját formációktól, valamint életem egyik legerősebb koncertélmény-dalát.
A MIX:
TRACKLIST:
Spiritbox – The Void
Fantasztikus az énekesnőjük és ez a daluk nagyon energikus
Yungblud – When We Die
Fontosnak tartom a mai fiatalok számára mindazt, amit Yungblud ebben az időszakban üzen nekik, hogy legyenek önmaguk az influenszerek által diktált világban!
Harry Styles – Watermelon Sugar
Fiam kedvenc dala, és Harry a férfiideálom. 🙂
Trixie Whitley – Breathe You in My Dreams
Napjaink egyik legjobb énekesnője – zeneszerzője
Polyphia feat Steve Vai – Ego Death
URAMISTEN – ultragalaktikus a dal és a zenei teljesitmények!
Meowlau X Val – Groningen
Szerintem napjaink legjobb szlovák formációja (remélem hamarosan meghívjátok az NFG-be őket 🙂 )
Sick – Connect – i – cut
(Zene aratáshoz II)
Gwerkova – Mission Impossible
(Sounrecords)
Doonai – Enigma
(Sounrecords)
Sigur Rós – Ný Batteri
Egyik legerősebb koncertélményem, utána két hétig teljesen transzban voltam.