Az ankét megjelent a Klikk Out 2024/10. számában.
Kiss Nikolett és Kováčová Kitti mesélnek az egyetemi élet kihívásairól, a legérdekesebb tanult dolgokról, és arról, hogy milyen készségek és elkötelezettség szükséges ahhoz, hogy valaki sikeresen helytálljon ezen a területen. Mindketten harmadévesek a Szlovák Műszaki Egyetemen.
Mit tanulsz pontosan?
Kiss Nikolett: Pozsonyban kezdtem harmadik évem tanulmányait a Szlovák Műszaki Egyetem építészmérnöki karán, azon belül pedig PSA (pozemné stavby a architektúra) szakon.
Kováčová Kitti: Szintén a Szlovák Műszaki Egyetemen tanulok, pontosabban TMS (technológie a manažérstvo stavieb) szakon.
Hogyan kell elképzelni ezt a szakot?
K. N.: Szerintem az egyik legszebb szakmát tanulhatom, ahol betekintést kapunk minden építészettel kapcsolatos dologba (néha még többe is), hiszen egy építésznek is tudnia kell minden szituációban egyedül (de csapatban is) a megoldást keresni. Rajzolunk és számolunk, néha papíron, néha elektronikusan, egyedül, csapatban, online vagy a tantermekben – 3D modellezés, minden napos konzultáció, ha jó a beadandó, ha nem, menni kell és csinálni. Kövek elemzése és vékony-vastag vonalak rajzolgatása indította el az első szemeszteremet, és ráadásul geodétaként is kipróbálhattuk magunkat.
Minden félévben van valami, amire azt mondjuk, hogy na, én erre biztosan nem fogok szakosodni. 🙂
Hozzám közelebb állnak a kreatív jellegű tantárgyak, minden, ami az architektúrával jár, az jöhet, és ahhoz, hogy csak ezzel foglalkozhasson valaki, betekintést kell nyernie olyan építészmérnöki tantárgyakba mint pl.: konstrukciók, statika, faszerkezetek és társai.
K. K.: A Technológia és Építésmenedzsment (TMS) szak hároméves, ahol az építészeti területek széles skáláját tanuljuk, kivéve az architektúrát, amely külön, négyéves szakot (PSA) képez. A két szak sok szempontból hasonló, minimális eltéréssel a tananyagban. Az egyik fő különbség az időtartam mellett az, hogy az architektúra szak nagy hangsúlyt fektet a kézi rajzokra és az építőművészetre. Ez egy olyan terület, amit már a kezdetektől tudtam, hogy nem szeretnék mélyebben tanulni, ezért választottam inkább a TMS szakot és persze sokkal szimpatikusabb volt a hároméves szak, mint a négyéves.
Az első szemeszterben meglepett a professzorok hozzáállása. Ők már nem igazán figyelik, hogy haladsz-e a tanulmányaiddal, vagy miért nem végzed el a feladatokat. Ha nem vagy kész, egyszerűen kizárnak az óráról, és ezzel számodra véget is ér az adott tanóra.
Mivel építészeti középiskolából érkeztem, nem ért túl sok újdonság. Tudtam, mire számíthatok, és tisztában voltam azzal is, milyen kihívásokkal kell majd szembenéznem. Már középiskolában sem voltam jó viszonyban az ábrázoló geometriával, ami az egyetemen csak tovább nehezítette a dolgomat.
Mire számíthat az, aki erre szakra szeretne jelentkezni?
K. N.: Rengeteg beadandóra. Mikor ide jelentkeztem több ember is mondta, hogy búcsút kell mondanom a szabadidős tevékenységeimnek, mert még a szabadidőmben is rajzolni és számolni kell… ez mind igaz, de ha jól beosztod az idődet akkor minden megoldható (egy kis éjszakázással).
Ha valaki inkább a bulizós egyetemi éveket preferálja, akkor előbb vagy utóbb rájön, hogy emellett az iskola mellett ez nem végrehajtható.
K. K.: Aki erre a szakra jelentkezik, számíthat arra, hogy a matematika komoly kihívást jelent majd, és természetesen rengeteg beadandóval kell szembenéznie – ezek sokszor álmatlan éjszakákhoz vezethetnek. Nem véletlen, hogy a diákok gyakran emiatt hagyják ott a szakot. A legfontosabb tanulság a szakomon, hogy semmit sem szabad az utolsó pillanatra hagyni. Ha halogatod a feladatokat, hamar túl sok gyűlik össze, és szinte lehetetlen mindent időben befejezni.
Mik a legérdekesebb dolgok, amiket eddig az egyetemen tanultál?
K. N.: Az egyik kedvenc mondatom, amit egyszer olvastam: a terekké válás lehetőségével rendelkező terek tervezésének a művészetét tanulom. Ja és megtanultam 3 úszástechnikát. 🙂
K. K.: Az egyetem alatt a „majdnem” szó jelentése teljesen átértékelődött számomra. Ha a tanár azt mondja, hogy „majdnem kész” a rajzod, az egyenértékű egy újabb álmatlan éjszakával. Az életben a „majdnem” általában azt jelenti, hogy valami 90%-ban készen van, de itt sokkal több munka vár még rád, ha ezt hallod.
Kinek ajánlod ezt a szakot?
K. N.: Ha érdekel, hogy hogyan tudsz megtervezni egy épületet a hozzá tartozó számításokkal, és mellette a kreatív részt sem bánod, akkor mindenképp ajánlom. Nem szabad elfelejteni, hogy nemcsak műépítésznek (architekt), de nem is csak építészmérnöknek (stavebný inžinier) tanulsz az első években, hanem mindent IS fogsz tanulni.
K. K.: Ezt a szakot azoknak ajánlom, akik erősek matematikából, hajlandók feláldozni a bulikat, és nagy motivációval rendelkeznek, vagy olyan baráti körben vannak, ahol kölcsönösen inspirálják egymást.
Az egyetemen hatalmas kincs, ha összefogtok, és mindenki a saját erősségeit használva segíti a többieket is. Emellett az sem árt, ha van érzéked és szenvedélyed az építészet iránt, hiszen ez a terület komoly elhivatottságot igényel.
Jöjjön egy nyakatekert kifejezés, amit a suliban tanultál és az olvasó még biztosan nem hallotta:
K.N.: Interpoláció – közelítés a nem ismert értékre.
K.K.: Anizotrópia – egyes anyagok fizikai és kémiai tulajdonságainak változása a tér különböző irányaiban.