Klikk Out Vikkendhouse: Az alkotási folyamataim szerves része a zenehallgatás

DJ-ként mindig öröm olyan vendégekkel találkozni, akik különleges előadókat vagy műfajokat kérnek tőlem – amikor minőségi zenéket hallgató emberek érkeznek dalkéréseikkel, és kívánják, hogy játsszam le kedvencüket, az mindig boldogsággal tölt el. Mai vendégem nem csupán egy tehetséges szobrász-képzőművész, hanem igazi zeneértő is. Egy közös barátunk esküvőjén történt, hogy odajött hozzám, és dél-amerikai, illetve kubai zenéket kért – azóta is kíváncsi vagyok, milyen zenei utat járt be, milyen stílusok alakították ízlését. Most ti is megtudhatjátok ezt, ahogy végigjárjuk Aradský Ricsi zenei történetét és tíz kedvenc zenéjét.

Fotó: Ugróczky István

Hosszú és nyakatekert út vezetett odáig, hogy Dunaszerdahelyre kerültem. Komáromtól, (ahol születtem), Léván, Pozsonyon, Somorján át kerültünk véletlenszerűen ide, ahol (egyelőre) le is telepedtünk a családommal. Egy dolog van, ami biztosan végigkísért az eddigi életemben, az a képzőművészet. Az alkotási folyamataim szerves része a zenehallgatás. Úgy gondolom, hogy a képző- és a zeneművészet egymáshoz nagyon közel állnak.

A zenével az első találkozásaim természetes úton történtek, már gyermekkoromban a szüleim által, akik nem hangosan, hanem minősegesen igyekeztek kedvenc zenéiket hallgatni. Jellemzően a rendszerváltás után nyíltak meg a lehetőségeik lejátszási listájuk repertoárját illetően. Rendszeresen kísértem el őket koncertekre, zenés eseményekre egészen serdülő koromig, mikor már saját hangomat, ízlésemet kerestem-kutattam zenetéren.

Természetesen külső behatások is közrejátszottak a hallgatott zsánereimre, de igazából középiskolás tanulmányaim elején kezdtem választékosabban tekinteni a hallgatott zenéimre. Itt kötelező volt havi egy alkalommal részt venni komolyzenei koncerten is. Nyitott voltam minden hangzásra, nagyon megkedveltem a hip-hopot de a trip-hopot is.

Egy alkalommal egy pozsonyi technopartyn vettem észre magam, majd később belekóstoltam a drum’n’bass  műfajába is. Később az utóbbi két zsánert a reggae és dub music írta át. Ebben az időszakban már friss egyetemista voltam. Ekkoriban ismerkedtem meg a nu-jazz, jazz és az ambient műfajokkal. Ezek az utóbbi zsánerek máig is megmaradtak az életemben.

A jelen hozott nekem új találkozásokat experimentális zenével, és egyre gyakrabban hallgatok világzenét. Fontosnak tartanám megemlíteni a célzott zenehallgatáson kívül a rádiót is: az egykori Rock FM, ami a mai Rádio FM, az osztrák FM4, és a cseh Rádio Vave. E platformokon keresztül gyakran bővült, gazdagodott a zenei ízlésem,  szívesen hallgatok meg beszélgetéseket zenészekkel, live koncerteket, melyeken nem tudok személyesen részt venni. Nagy segítséget nyújt a playlistem kialakításában az Apple music, élvezem, hogy bárhol bármikor velem lehet a zene amit kedvelek.Ennek köszönhetően csak akkor nem hallgatok zenét, mikor alszom, szöveget szerkesztek, számolok és horgászok. Ezekben a pillanatokban élvezem a csend nyújtotta zeneművészetet.

Jelenleg az alkotásaimban is formákat öltenek a hangok.

A tízes válogatás nehéz feladvány, de megpróbálom redukálni kedvenceim listáját. Azt a dramaturgiát választottam, hogy a konkrét válogatás széles zenestílusi repertoárban jelenjen meg, és a hallgatót jó kedvre hangolja.

A MIX:

TRACKLIST:

Hermanos Gutiérrez – Thunderbird  
Zero7 – Futures (feat. José González)
Douglas Dare – New York
Nick Cave & The Bad Seeds – Jubilee Street
Vieux Farka Touré & Khruangbin – Tongo Barra
The Cinematic Orchestra – All Things to All Men (feat. Roots Manuva)
Liela Moss – Prism
Still Corners – Secret World
Jazzanova – Morning Scapes (Instrumental)
Brian Eno – Deep Blue Day

 

Ez a webhegy sütiket hassznál, hogy javítani tudjon a felhasználói élményen. Elfogadás Tovább