A tudatos szülő 4 ismérve | Gyereksarok

Egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nevelési témájú előadások és könyvek. Vagyis egyre többen teszik fel a nevelés során azt a kérdést maguknak, hogy miért.

Miért reagálok így? Miért bántom a gyermekemet, amikor ez nekem is fájt?

De sajnos ezzel párhuzamosan nincs a kezünkben a megfelelő eszköztár, nem tudunk mihez nyúlni akkor, ha jó és hatékony megoldást szeretnénk. Ezért a legtöbben folyamatosan keresünk, kutatunk. Felnyitunk minden könyvet, célzott tanácsokat kérünk, előadásokra járunk, majd mérlegelünk. Aztán pedig belevágunk. S egyszer csak azt vesszük észre, bárhogy is reagáltunk eddig – mert addig többnyire válaszreakciókkal neveltük gyerekünket – egyre tudatosabban kezeljük a kényesebb helyzeteket. Ésszel irányítunk, vagyis ésszel akarunk irányítani, ami saját érzelmeink kezelésére is hatással van.

Melyek is a legfontosabb tulajdonságok, amelyekről egy tudatos szülőt felismerhetünk?

ejszakai furdozes

1. Önismeret

Elgondolkodsz és azonosítod a gyermeked viselkedésére reagáló érzéseid. Figyeled magad az egyes helyzetekben, és azt, hogy milyen folyamatok zajlanak le benned.

2. Önszabályozás

Ez azt a képességet jelenti, hogy ahelyett, hogy impulzívan reagálnánk, együtt tudunk élni az érzéseinkkel. Az ösztönös reakcióból adott válasz helyett egyre tudatosabban cselekszünk.

3. Empátia

Értékeled és megérted gyermeked érzéseit, bármilyenek is legyenek azok, függetlenül attól, hogy egyetértesz-e velük, vagy sem. Az empátia lehetővé teszi, hogy ítélkezés nélkül közelíts feléjük. Ezáltal segíthetsz gyermekeidnek megtanulni, hogyan nevezzék meg érzelmeiket, és hogyan érvényesítsék azokat.

4. Aktív hallgatás

Ez az a gyakorlat, amikor valóban meghallgatod a gyerekedet. Befogadod azt, amit verbálisan és nonverbálisan mond. Segít, hogy a jelenben maradjatok és azt, hogy elengedd a gyermekeddel, a magaddal vagy a nehéz helyzetekkel szembeni irreális elvárásaidat.

Egy tudatos szülő tisztában van azzal és mi is gyakran halljuk, hogy boldog gyereket csak boldog anya nevelhet.

Ez egy egyszerű szabályszerűség, ám annál nehezebb megvalósítani. Mindannyian törekszünk arra, hogy kiegyensúlyozottak legyünk, de ismerjük be, ez nagyon nem egyszerű. Egy kisgyermekes édesanyán nagy a teher. Ha környezete sem teszi könnyebbé számára, nehéz a saját boldogságának megtalálása és annak elérése is. Vekerdy Tamás szerint az anyákon rengeteg a teher, ezért néha meg kell szabadulni a gyerektől, hogy feltöltődjünk.

Igyekszik a jelenben lenni, megélni minden pillanatot és folyamatosan gyakorolja a tudatos jelenlétet.

A tudatos szülő figyel. Önreflektív és a környezetében is azonnal észleli, ha valami nincs rendben és kibillent az egyensúly. Nem dugja homokba a fejét, nem hanyagolja el az intő jeleket, arra törekszik, hogy sikerüljön egy mindenki számára megfelelő megoldást találni. Szakemberektől kér segítséget, amit nem szégyell és addig kutakodik és megy egyik szakembertől a másikig, amíg végre meg nem oldódik.

Forrás: remekanya.hu, csaladinet.hu