Ne csússzunk el a nagy hajrában! Tanácsok szülőknek az ünnepek előtt | Gyereksarok

Stresszelsz az ünnepek miatt? Vajon a gyerek mit fog szólni az ajándékhoz, amit választottál? Meg tudod teremteni azt a családi békét, amire ilyenkor minden családtag vágyna? Hodosy Ferenczi Mária gyermekpszichológust kérdeztük arról, hogy szakértő szemmel mit tanácsolna a szülőknek, akik igyekeznek mindent megtenni azért, hogy a karácsonyuk tökéletes legyen.

Szülőként hogyan készüljünk az ünnepre, kívül és belül?

Karácsony közeledtével sokan esünk abba a hibába, hogy mindent tökéletesen szeretnének csinálni. Ezzel egy olyan teljesíthetetlen feladat elé állítjuk magukat, ami nagy valószínűséggel túlhajszoltsághoz és frusztrációhoz vezet. Jó hír, hogy dönthetünk másképp! A tökéletesség hajszolása helyett megpróbálhatunk lassítani és a valódi szükségleteinkre figyelni. Mindenkinek ajánlom, hogy mielőtt belevetné magát az ünnepi forgatagba, tegye fel magának a kérdést: mire vágyom valójában? Érdemes átgondolni, hogy mire is lenne szükségünk a meghitt ünnepekhez és ezt hogyan tudjuk biztosítani önmagunknak számára. A válaszok felkutatása után érdemes a családdal közösen folytatni a tervezést, összehangolni a különböző vágyakat, lehetőségeket és feladatokat. Természetesen ebbe a folyamatba a gyerekeket is érdemes bevonni. Már egészen pici gyerekek is részt tudnak venni az előkészületekbe és a nagyobbak már számos feladatban segíthetnek. Így az ünnepvárás időszakában átélhetjük a készülődés örömét és minőségi időt tudunk tölteni a szeretteinkkel.

Mik az aranyszabályai a békésen együtt töltött időnek?

Az ünnepek valóban kiélezhetik a családban jelen levő problémákat és az ezekből fakadó konfliktusok intenzívebbé válhatnak ebben az időszakban. Miközben a legtöbben csak arra vágyunk, hogy harmóniában és békében lehessünk együtt a szeretteinkkel. Szeretnénk jól érezni magunkat egy elfogadó és biztonságos környezetben. Milyen egyszerűen hangzik — néha mégis milyen nehéz! Ezekben a helyzetekben érdemes emlékeztetnünk magunkat: a családi eseményeknek nem az a célja, hogy megváltoztassuk a másikat, hanem, hogy úgy tudjunk egymáshoz kapcsolódni, hogy közben tiszteletben tartjuk egymás határait.

Mi az, amit az ünnepvárás időszakából legszívesebben átemelnél a dolgos hétköznapokba?

Örülnék, ha a meghitt pillanatokat meg tudnánk őrizni a mindennapokban is. Szívesen átemelném a szürke hétköznapokba azokat az „ünnepi” szokásokat, amik segítenek egymásra hangolódni.  Ezek lehetnek olyan apróságok, mint például egy gyertya meggyújtása a közös étkezések alkalmával, egy kellemes séta, hétvégi nagy társasozás vagy pár gesztus, amiből a másik érzi, fontos a számunkra.

Szülőként próbáljuk megmutatni a gyerekeinknek – a saját példánkon keresztül – a közösen átélt pillanatok szépségét, az elmélyülés nyugalmát és az egymásra figyelés csodáját. Törekedjünk jelen lenni a kapcsolatainkban és értő figyelemmel fordulni a szeretteink felé. Hiszen az együtt töltött idő – aminek sokkal inkább a minősége, mint a hossza számít – sokkal többet ér bármilyen tárgyi dolognál és kitörölhetetlen nyomot hagy mindannyink emlékezetében.

Ez a webhegy sütiket hassznál, hogy javítani tudjon a felhasználói élményen. Elfogadás Tovább