Az ankét megjelent a Klikk Out 2024/12. számában.
Hatyina Rebeka a szőlészet és a borászat rejtelmeiben mélyül el a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen, míg Hausleitner Enikő a gazdaság és menedzsment világát fedezi fel az ELTE Gazdaságtudományi Karán. Ha érdekel, miért kóstolnak bort egyetemi órákon, milyen lehetőségek várják a diákokat a suli falain kívül, vagy épp mit jelent a degorzsálás, Rebeka és Enikő betekintést nyújt a mindennapjaikba.
Hogyan kell elképzelni ezt az egyetemi szakot?
H.R.: Nálunk ötvözve van a szőlészet és a borászat, ami azt jelenti, hogy mind a két területen el kell sajátítani az ahhoz tartozó tudást. Ez a kétoldaliság viszont előnyt is jelenthet azok számára, akikben még nem tisztázódott az a kérdés, hogy szívesebben töltenék idejük kint a szőlősorok közt vagy inkább bent a pincében. Természetesen a kettőt együtt is lehet művelni, de tapasztalatom szerint mindig van egy erősebb fél, amihez jobban húz a szív. Pozitív élményeim vannak, mert annak ellenére, hogy nem egy nagy borászcsalád sarjaként kerültem oda, megtudtam állni a helyem, és nem jelentett kifejezetten nagy hátrányt, hogy tényleg csak pár dolgot tudtam a szakmáról.
Sokan talán el sem tudják képzelni, hogy mennyi munka áll a mögött a palack mögött, amit vacsoránál felbontanak. A mai technológiák messze túlnyúlnak a nagypapa módszereinél, és mindemellett rengeteg nehezítő tényező van az értékesítést illetően is.
Gondolok itt most a szűk fogyasztói rétegre, a túltelített piacra vagy a kedvencemre, ami a bor alkohol miatti megítélése, amiről meg kell jegyeznem, hogy az egyik legfontosabb komponense, nagyon sok íz- és illataromáért felelős, ugyanis ebben oldódnak.
H.E.: Ennek a szaknak az egyik hatalmas előnye, hogy nagyon alapos és kimagasló tudást nyújt, amely a későbbiekben majd kifizetődik. A szemeszterek során lehetőség van arra, hogy a kurzusokat megajánlott jeggyel teljesítsük, így ha jól alakul minden, akkor akár az is előfordulhat, hogy a vizsgaidőszakban nem kell vizsgázni. Igaz, sok ezáltal a zárthelyi, de hát valamit valamiért.
Az egész karon lehetőség van arra, hogy angolul is vegyünk fel tárgyakat költségmentesen. Nagyon sok színes programot biztosítanak a hallgatók számára, hogy ne csak tanuljunk egyetemi éveink alatt, hanem kapcsolatokat is építsünk és egy kicsit kikapcsolódjunk, pl. gólyatábor, gólyahét, sítábor, legutóbb volt bulgáriai kirándulás is, gólyabál, szemeszternyitók, szemeszterzárók, sörpong verseny és még sok más. Ezen felül még rengeteg szakmai fejlődést biztosító előadás van és számos olyan lehetőség, amellyel tovább képezhetjük magunkat.
Milyen tárgyakkal ismerkedtél meg?
H.R.: Kémiaórák, biológiával kapcsolatos órák (növénytan, növényvédelem, rovartan), szőlészeti és borászati technológiák és még egy csomó más. Itt szeretném megemlíteni, amit sokszor megkapok kérdésként is, hogy „ti isztok az órán?”. A válaszom pedig igen, volt egy olyan tárgyunk is, amely keretei közt a kóstolás technikájával foglalkoztunk.
H.E.: Közgazdaságtan, közösség és egyén, marketing, menedzsment alapismeretek, vállalati pénzügyek, számvitel, vállalati menedzsment rendszerek, matematika, érveléstechnika, üzleti jog, emberi erőforrás menedzsment stb.
Mire számíthat az, aki erre szakra szeretne jelentkezni?
H.R.: Ez egy elég gyakorlatorientált szak, az őszi szemeszter elején szüretelni jártunk, a tavaszin pedig metszeni, illetve az utolsó félévben van egy kötelező 15 hetes gyakorlat, amit egy borászatnál kell eltölteni. Véleményem szerint ez egy nagyon jó irány, sőt még azt sem bántam volna, ha több ilyen gyakorlati részt iktatnak be egy-egy félévbe. Ugyanis egy dolog az egyetem padjai közt végighallgatni az előadásokat, de igazán csak akkor tanulod meg és válik tudásoddá, ha mindezt a valós körülmények közt is megtapasztalod.
H.E.: A gazdálkodási és menedzsment szak egy nagyon átfogó tudást biztosít az üzleti világgal és élettel kapcsolatban, annak szinte minden aspektusára felkészít. Aki ezt a képzést választja képes lesz arra, hogy akár vállalatot és szervezetet irányítson, projekteket tervezzen és valósítson meg, elsajátítsa a problémamegoldás módszereit, megtanul szervezetben dolgozni, megismerkedik az alapvető menedzseri funkciókkal is, azaz megtanul tervezni, szervezni, irányítani és vezetni. Ezeken kívül hasznos tudást szerezhet üzleti jogból és marketingből egyaránt, megtanulja, hogyan kell a számviteli kimutatásokat és pénzügyi elemzéseket értelmezni.
Kérlek mondj egy nyakatekert kifejezést, amit a suliban tanultál:
H.R.: Degorzsálás, más szóval seprőtelenítés, amikor az üveg nyakához leülepedett seprőt, a koronazárral együtt eltávolítják. Még egy érdekesség: a világ legidősebb szőlőtőkéje, ami kb. 450-500 éves, Magyarországon, Pécsett található.
H.E.: Fisher-hatás – megmutatja a nominál kamat, a reálkamat és az infláció közötti összefüggést/kapcsolatot. Imperatív – a diszpozitivítás szerint a norma egyik fajtája, amely a közjogban a jogalanyra kötelező.