FOTÓK: SZABÓ PÉTER PÁL
A sorozat bevezető részében utaltam rá, hogy ikergyermekeink egy-egy játszótérre ugyancsak szívesen járnak, és a Fenyvesi „méhecskés” is egy ilyen kedvenc hely. A „legkedvencebb kedvenc”!? Minden megvan benne, ami kellhet: várak, homokozó, körhinta, hinták, mászófalak és csúszdák. Na igen, Emese és Máté bizony itt csúszdáztak életükben először. A mindenkor bevállalósabb Emese a nagy, míg a félénkebb Máté a kis csúszdát hódította meg magának elsőként, s ezzel egy új szint kezdődött az életükben.
A körhintának nálunk sajátos neve van, ez a „pörgönc”, ahogy később pörgönc lett minden hasonló körhinta a városban. A rugóshinta Maját és Vilit, a fiúméhecskét ábrázolja. Filip a szöcske, és a többiek pedig valamelyik játékegységen kaptak helyet. Amikor meglátom őket, nyugodjék Karel Gott énekhangja jut az eszembe, s persze édesanyám.
Nagy kedvence volt az „Isteni Kája”, na de kinek nem?!
Bizonyára még emlékeztek rá, hogy „Kelet Sinatrája” énekelte a mese nemcsak csehszlovák, hanem az eredeti német főcímdalát is! Az egyik legismertebb, ha nem a legismertebb cseh ember a világon, szerintem még Jaromír Jágr, Jan Amos Komenský vagy Antonín Panenka magaslatokat is guggolva veri „Prága aranyhangja”! Elnézést, egy színes, tarkabaka rétre kalandoztam. Ez lesz most mesénk színhelye… [dúdold nyugodtan!]
A Maja, a méhecske mesét megelevenítő játszótér helyén egyébként korábban is játszótér állt. Gyakorlatilag a lakóteleppel egyidős, amolyan klasszikus „szocis” játszótér.
Apró gyermekkoromban, amikor még a nagyszüleimnél „szolgáltam”, ez az egykori játszótér csupán néhányszáz méterre volt tőlünk. S bár a Rózsaligetivel nem vetekedhetett, gyerekkori emlékeimben bőven megjelenik a háromemeletes blokkok közti alacsony vaskerítése, színes hintái és mászókája. A Fenyves lakótelep elnevezést egyébként csak a rendszerváltás után kapta. Az itt lévő, később eléggé lepusztulttá vált játszóteret mindenképp indokolt lett felújítani, vagy az EU-szabvány hiányában szanálni, ám végül kompromisszumos megoldás született.
A Lidl üzletlánc ugyanis évente meghirdeti a Žihadielko elnevezésű internetes versenyét, amely során kategóriánként a két legtöbb szavazatot gyűjtő település egy új gyermekjátszótérrel gazdagodhat. A Lidl egyébként már 2012-ben is besegített, akkor az önkormányzattal közösen felújította a Neratovicei téri játszóteret.
A 2018-as versenybe olyan települések jelentkezhettek, ahol az üzletláncnak legalább egy áruháza van. Dunaszerdahely városa csakúgy, mint a korábbi években, ekkor is benevezett. Az önkormányzat a Fenyves lakótelepen lévő régi játszótér helyén szeretett volna újat építeni. A régi vaskonstrukciókat eltávolítanák, helyére egy modern, az uniós normáknak megfelelő játszótér jöhetett csak szóba. Vagyis a verseny éppen kapóra jött a városházának, a lakosság pedig összefogott.
Mégpedig példátlan összefogásról tettek tanúbizonyságot a dunaszerdahelyiek, s ennek köszönhetően az áruházlánc országos versenyének nyertesei közé kerültek. Vagyis kerültünk!
Facebook-csoport alakult, melyet néhány édesanya koordinált, azzal a céllal, hogy toborozza, összefogja a helyi lakosokat. Természetesen mi is rendszeresen szavaztunk a feleségemmel – aki akkor még csupán a menyasszonyom volt, de már komoly családalapítási tervekkel. S mire az első kapavágások elkezdődtek, két kis porontyot hozott a gólya, akit egy pohár tej és keksz várt a balkonon. „Az Opaviás Club-keksz az igazi, azt szereti!” – nem kamu. [Szívesen!]
Noha az éppen begyűrűző koronavírus-járvány hátráltatta a beruházást, majd elodázta az ünnepélyes átadást, 2021. augusztus 13-án végül erre is sor kerülhetett.
Persze már jó néhány hónappal a szalag átvágását megelőzendő birtokba vették a gyerekek az egyes játékelemeket, ám aznap ugyancsak nagy tömeg gyűlt össze a Fenyvesen. Zeneszóval és „hús-vér” Majával köszöntötték Dunaszerdahely akkor legújabb, s talán legmodernebb játszóterét. A színes léckerítéssel körbekerített objektum a gyermekek számára nem csupán kitűnő szórakozási lehetőség, de mivel egy zárt térről beszélünk, egyben biztonságos is. Egy része rekotán borítású, míg a hinták és mászófalak alatt apró kaviccsal felszórt.
Az egyes játékelemeken túl hamarosan különféle egyéb kellékek – dömper, roller, homokozószett stb. – is megjelentek. A környékbeli gyerekek kinőtt és feleslegessé vált, de még használható játékai, illetve egy időben seprű is, a tisztaság fenntartásához.
A játszótér azóta nagy népszerűségnek örvend, és jó időben szinte folyamatosan gyermekzsivajtól hangos. Nemcsak a környékbeli gyerekek járnak ide játszani, hanem a város különböző pontjairól is, családostól. Nem ritkán autókkal, vagy éppen kerékpáron. Mi gyalogszerrel, babakocsin, vagy „apameghajtású” kocsibiciklin. Lemértem, több mint másfél kilométer tőlünk a „méhecskés játszótér” – ahogy ikergyermekeink hívják. Mert bizony a Nyugati lakótelepről is képesek vagyunk rendszeresen elsétálni ide az élményért. Már a reteszes kapu kinyitásáért harc folyik, amely előtt használati utasítást találunk a nyitvatartást, valamint a korhatárt illetően.
Értékelés: Emese és Máté „játszótértesztje” szerint a Fenyvesi „méhecskés játszótér” a dunaszerdahelyi Top3-ban van! Apa szerint lehetne több hinta…
TÖBB FOTÓ A FENYVESI JÁTSZÓTERÉRŐL