Informatika és marketing: Két dunaszerdahelyi egyetemista kalandjai a győri Széchenyi István Egyetem | Bia bekérdez
Kiss Balázs, mérnök, informatikus hallgató, Pintes Orsolya pedig kereskedelem és marketing szakos fiatal, mindketten Dunaszerdahelyről indultak, hogy Győrben, a Széchenyi István Egyetemen szerezzenek diplomát. Bár szakjaik különböznek, egyetemi éveik alatt mindketten olyan tapasztalatokat szereztek, amelyek nemcsak a szakmai fejlődésüket, hanem személyes útjukat is meghatározták. Megosztották velünk, hogyan formálta őket az egyetemi élet, és milyen élmények tették különlegessé tanulmányaikat.
Hogyan mutatnád be az egyetemi szakodat?
K. B.: Magát az informatikát sok szempontból közelítjük meg. Nemcsak programozással vagy gépek összerakásával foglalkozunk, hanem adatbázisokkal, hálózatokkal, szoftverfejlesztéssel és minden mással, ami az informatika területéhez tartozik. Tapasztalataim szerint az egyetemen vannak kifejezetten izgalmas tárgyak, de akadnak unalmasak is, ahogy ez minden egyetemen lenni szokott. Kellemes meglepetés volt számomra, hogy az oktatók rengeteg szabadságot adnak: nem köteleznek arra, hogy ott legyél az órákon, csak az a fontos, hogy teljesítsd a vizsgákat.
P. O.: A szak egy átfogó alapot ad az általános közgazdaságtani ismeretekből az első 3 szemeszter folyamán, majd ezt követően kreatívabb, projektfeladatokkal tarkított tárgyak következnek, ahol a szak elkülönül a menedzsment és a turizmus irányaitól. Abszolút gyakorlatias képzés, valós példákra és szituációkra építve.
Milyen tárgyakkal ismerkedtél meg?
K. B.: Rengeteg elméleti tárggyal ismerkedtünk meg. Betekintést kaptunk a szoftverfejlesztés világába, illetve adatbázisokat is megtanultunk kezelni.
P. O.: Az első időszakban sok új tárgyat ismerhettem meg, amelyeket magamtól nem feltétlenül választottam volna. Ilyen például a makro- és mikroökonómia, a számvitel és a pénzügy. Később tanultam szolgáltatásmarketinget, marketingkommunikációt, nonprofit és kisvállalati marketinget, valamint menedzsmentet is.
Mire készüljön fel az, aki ide jelentkezik?
K. B.: Azoknak ajánlom ezt a szakot, akik biztosak benne, hogy az informatikával szeretnének foglalkozni, de egyelőre nem döntötték el, pontosan melyik terület érdekli őket. Érdemes felkészülni arra, hogy lesznek órák, amiket kifejezetten élvezni fognak, és olyanok is, amelyeket kevésbé. Ja, és persze készüljön mindenki a matek 1, 2, 3 világára!
P. O.: Az első pár félév nehezebb, mivel ezek során kapjuk meg az alapot a nagyobb szaktudást igénylő, de kevésbé tanulós tárgyak teljesítéséhez. Ehhez szükséges némi kitartás, és alapszintű matematikai és logikai tudás is. Nem árt, ha nyitott vagy és kreatív, mindenképp előny, ha szeretsz csapatban dolgozni. A prezentációs készség pedig elengedhetetlen.
Mik a legérdekesebb dolgok, amiket az egyetemi élet során tanultál?
K. B.: A kollégiumi életem alatt megtanultam, hogyan osszam be a pénzemet, és bánjak felelősen vele. Vizsgaidőszakban pedig az ember gyorsan rájön, hogyan lehet öt hónapnyi anyagot 3-4 nap alatt megtanulni. Emellett Pál Dávid tanár úr nemcsak a tananyagot adta át, hanem megtanított minket kritikusan gondolkodni. Ráadásul arra is felhívta a figyelmünket, hogy a talpraesettség sokkal fontosabb, mint gondolnánk.
P. O.: A munka világába belépve érdekesnek tartom, milyen helyzetekre készített fel a képzés, és hol vannak hiányosságok. A képzés során tökéletesíthettem a kommunikációs készségeimet, hiszen ez mind cégen belül, mind pedig partnerek esetében kiemelten fontos. Emellett részt vettem külföldi ösztöndíjprogramon, amely kiegészítette az egyetemen tanultakat a nemzetközi marketing terén, ez az egyik kedvenc témám, ami rendkívül összetett. Az egyetemi élet elsősorban függetlenségre tanított és arra, hogy mindig magamra számítsak leginkább, ne máshonnan várjam a megoldást. Emellett időmenedzsmentet és szelektív problémamegoldást is tanultam, ami a projektmunkák és szabadidős tevékenységek összeegyeztetéséhez elengedhetetlen volt.
Kérlek mondj egy nyakatekert kifejezést, amit a suliban tanultál:
K. B.: Informatikai jogból megtanultuk a „vertikális kartell” kifejezést, amely a vállalkozásokra vonatkozó versenykorlátozó jogszabályokat és joganyagot foglalja össze.
P. O.: Diszkrecionális jövedelem: az egyén vagyona, amelyből a „kötelező” költségek már levonásra kerültek, tehát ez már csak a „fun money”, amiből azt veszel, amit csak szeretnél. Termékhagyma: a terméknek vásárlói szemszögből való felépítése, és 5 rétege van (mint a hagymának, vagy az ogréknak).