FOTÓK: SZABÓ PÉTER PÁL
A 2020-as esztendő a gyermekjátszóterek viszonylatában komoly beruházásokat hozott Dunaszerdahelyen. Ekkor készült el az Újfalu városrész játszótere, illetve ebben az évben kezdődött a Fenyves lakótelepen a „méhecskés” játszótér átépítése. Mind közül talán a leglátványosabb változást a Halpiac teret érintette, ahol közel ötvenezer euró ráfordítással vadonatúj játszópark készült el 2020 végére. Mindeközben még az eddigieknél is nagyobb mértékben szigorodott a játszóterek országos felügyelete.
A Fő utca melletti látványosságot a gyerekbirodalom egyedi „karikás csúszdája” adta, ami egy magas várból indulva, részben zárt csőrendszerben, 360 fokos kanyarulatot jár be. Mivel a világjárvány évében készült, így vajmi kevés esély mutatkozott rögtön birtokba venni azt. Erre csak a következő esztendőben, a járványügyi enyhülést követően kerülhetett sor.
Soha többé ilyet!
Az európai uniós normáknak megfelelő játszókert egyébiránt azért is került a látószögünkbe, mivel teljesen „szűz” területen, gyakorlatilag „zöldmezős” beruházásnak tekinthető a Halpiac téri lakótelep panelházai előtti parkban. Karikás csúszdának természetesen ikergyermekeink nevezték el, a Városi Szabadidőpark hasonló kialakítású, de ennél egyszerűbb, zöld színű játékeleme után – amit már ismertek. A Halpiac téri az autóból is szembetűnő, ha az emberfia s lánya a vásárúti nagyszülőkhöz tart, pláne, hogy 2-3 évesen már megízlelte a játszóterek szédítő világát:
– Anya, nézd, milyen szép, színes karikás csúszda! Eljövünk majd ide? – érdeklődött Emese tágra nyílt szemekkel egy ilyen autózás alkalmával.
Mit volt mit tenni, a gyerek szava szent! Ha például apát hercegnőnek öltöztetik, akkor apa bizony zokszó nélkül hercegnő lesz! Legközelebb tehát ki is próbáltuk a lakóhelyünktől amúgy félóra gyalogútra lévő mutatós újdonságot. Akkor még gépkocsival, ami Dunaszerdahely forgalmát ismerve sem kisebb mutatvány, mert a Nyugati lakótelepről olykor bizony egy fertályórába is beletelik átverekedni magunkat a városon. Az első alkalmat aztán még jó néhány követte, szintén négy keréken, de már baba-, illetve sportkocsin. Ezen alkalmaknak tényleg csak a távolság szabta határát.
Mert az egykori Balasov téri Balasov-emlékmű helyén kialakított játszótéren a színes, karikás csúszdán kívül számos más játékelem is fellelhető. Mondhatni szinte mind egyedi darab, tehát még egy ugyanolyat nem találsz a városban.
A körbekerített játszótér abszolút biztonságos, holott a Főút közelsége talán nem ezt mutatná. Persze olyan kaput még nem találtak fel, amivel egy örökmozgó kiskrapek nem tud elbánni, de a szülő azért szülő, hogy felügyelje csemetéje tevékenységét. Nem úgy a tolvajokét, akik nem átallották az éjszaka leple alatt megbontani a gyerekbirodalom kerítését. A nyáron hűsítő áldást adó fenyőfák takarásában persze nem volt nehéz dolguk, de hálistennek az illetékesek hamar pótolták a több méter hosszú „hiányt”.
Amúgy néha tényleg nem értem az emberek gondolkodásmenetét, mert aki gyerekektől lop, az egyéb gonoszságokra is képes!
A legutóbbi nyári szünetben többször is meglátogattuk a Halpiac téri játszóteret. Az út gyakorlatilag egy kirándulással felért, összekötve a kellemest a hasznossal. Ily módon szórtuk meg egyszer a Keleti lakótelepet is Klikkout magazinnal. S mert megszomjazva és megéhezve mégsem lehet fejest ugorni a játékba, némi elemózsiáról és üdítőről is gondoskodtunk. Megérkezve a rekotán járólapokkal kirakott helyszínre, az szinte törvényszerűen tömve volt kisebb-nagyobb ifjoncokkal, de anyukákkal, nagymamákkal és persze apukákkal is.
Mindenki a csúszdát akarta, ezért komoly sor alakult ki a várba vezető, hajókötélből font létra előtt.
A vár is inkább hajófedélzetre emlékeztet, oldalán kormánykerékkel és az elmaradhatatlan vasmacskával. Mivel a horgonyt „vasmacskának nevezi a nép, és okosan, mert megfogja a tárgyakat, mint macska az egeret” – írta A Noszty fiú esete Tóth Marival c. regényében Mikszáth Kálmán. És nem iszik tejet – írtam én most itt, a Klikkouton.
A játszótér egyes játékelemei felett, vízszintesen kifeszített hajóvitorla, akarom mondani napvitorla lebeg. Egyre több helyen látni ilyet, amiért a tűző napon sem kell tartani a napszúrástól!
S hogy mik ezek az egyes elemek? Két kisebb vár, mindkét végén egy-egy létra, a vártornyokat kötélhíd köti össze. A várak oldalán pedig egy-egy csúszda, amelyek engem speciel elefántfülekre és ormányokra emlékeztetnek. De ez én vagyok – nyugi, a vasútnál komoly pszichológiai teszteken megyünk át, és néha azt is látnunk kell, ami ott sincs! Zárójel bezárva. Továbbá egy kisebb, pandamacis csúszda egészen pici gyerekek számára.
Hinták és padok, motort formázó rugóshinta, s még miegymás. Valamint a „nagyobb gyerekeknek” kültéri tornaeszközök:
amelyek jó lehetőséget kínálnak a közös sportolásra, közösségépítésre, illetve az egészséges életmód fenntartására. Majd elfelejtettem a pörgöncöt, vagyis a körhintát. Na, az sem olyan, mint másutt. Olyan pörgősebb – jegyezte meg Máté fiam, majd dobott is egy seggest, elveszítve egyensúlyát. Apa, nem is fájt! – nyugtatott meg azonnal…
TÖBB FOTÓ A HALPIAC TÉRI JÁTSZÓTERÉRŐL