A célom segíteni a fiatal tehetséges zenészeket az útjukon

FOTÓK: SZABÓ PÉTER PÁL
Az írás megjelent a Klikkout 2025/3. számában 

Danics Roland neve ismerősen cseng a zene világában, elvégre a Rómeó vérzik hangtechnikusa, Kovács Koppány szólóprojektjében dobos, és nem utolsósorban, a dunaszerdahelyi Soul Hunter Music Club tulajdonosa. A mai beszélgetésben a fő téma a Szlovákiai Magyar Könnyűzenei Szemle tehetségkutató szakmai műhely, amely nemrég Roli kezébe került.  

Roli, a mostani nem az első interjúnk, az ezt megelőzőek főleg a zenéről és a szakmádról szóltak. Kérlek, oszd meg velünk, mi újság van a Rómeó vérzik együttessel, amelyben hangtechnikusként dolgozol, Kovács Koppány szólóprojektjével, amelyben dobosként működsz közre, és milyen hírek vannak a Soul Hunter klubbal kapcsolatban?

Köszönöm szépen, én is üdvözlök mindenkit. Azzal kezdeném, hogy a Rómeó vérzik zenekar a harmincéves jubileumát ünnepli, emiatt nagyon sok koncert van tervben. Menet közben a zenekar kitalálta, hogy akusztikus turnét is szeretne abszolválni. A Koppány és a Vadkelet Hősei projektje jelen pillanatban pihen, hiszen a Rómeó vérzik körül nagyon sok a tennivaló, de itt is vannak tervben koncertek – majd meglátjuk, hogyan és mikor kerülnek megrendezésre. A Soul Hunter klubban nagy terveket készülünk megvalósítani a jövőben. A célunk a növekedés, szeretnénk magasabb kapacitással működni és nagyobb színpadot kialakítani. Egy olyan rendezvényközpontot akarunk létrehozni Dunaszerdahelyen, amely nemcsak a Soul Hunternek ad otthont, de amelyet akár más rendezvényszervező is ki tud bérelni különféle rendezvények számára.

Mi az elképzelésed, a Szlovákiai Magyar Könnyűzenei Szemle projekttel, amit nemrég átvettél, és egyben a mai beszélgetésünk fő témája lesz?

Azt szeretném elérni, hogy Dunaszerdahely és a Csallóköz minél több koncertnek és előadásnak adjon otthont. Több újságban, hírportálon is olvastam, hogy hanyatlik a klubélet, ezt szeretném feléleszteni.

Mi az elsőrendű célod ezzel a tehetségkutató projekttel?

A SZMAZE és annak elnöke, Lacza Gergely átadta nekünk a tehetségkutató szervezését. Ők már jó ideje csinálták, úgy érezték, hogy szükség van a vérfrissítésre. Engem választottak erre a feladatra és nagyon megtisztelő, hogy rám gondoltak. Nemcsak az a cél, hogy csináljunk egy tehetségkutatót, hanem maga a tehetséggondozás. Annak nincs értelme, hogy évente meghirdetjük a zenekarok számára, akik kapnak egy díjat és hazamennek. Így nem lesz meg a kellő minőség és a zenekarok sem fognak alaposan felkészülni rá.

Kovács Koppány, Gasparik Fecó és Gasparik Maja az Arizonából, Szabó Ádám „Gila”, a galántai Gila Stúdió vezető hangmérnöke-tulajdonosa és jómagam alkotjuk a csapatot, de Gasparik Maja is be fog segíteni a reklámtevékenységben. Szeretnénk egy olyan tehetséggondozó programot létrehozni, amely segíti a zenekarokat az indulásban, például tanácsot adni nekik, hol játszhatnak Magyarországon, vagy mik az adott klub feltételei.

De abban is segíthetünk nekik, hogy bizonyos bandák előzenekarai legyenek. Elmondhatjuk, hogy a Csallóközben is vannak neves bandák, például a Rómeó vérzik, a Phoenix Rt. Ez a két rockzenekar rendszeresen járja Magyarországot és van tapasztalatuk abban, hogyan működnek ott a dolgok. Szeretnénk létrehozni egy fórumot, ahol megkérdezhetik, hogyan csinálják, miként induljanak el. Jó lenne pályára állítani a tehetséges zenekarokat.

Kik jelentkezhetnek a tehetségkutatóra?

A lényeg, hogy élőzenei produkció legyen. Mindenképpen hangszerrel kell érkezni, zenekarokat várunk. A stílus valamilyen szinten kötetlen, hiszen jöhet egy tehetséges cigányzenekar is. Példaként említhetnénk a Parno Graszt zenekart, amely nagyon jó zenét játszik. A lényeg, hogy legalább három saját dallal kell érkezni, és ezek legyenek magyarok.

Ha egy zenés Ki mit tud tehetségkutatóhoz hasonlítjuk, akkor közel járunk az igazsághoz?

Azt tudni kell a tehetségkutatóról, hogy hivatalosan Magyarországról érkezik. Papp Tibor, a Peron Music tatabányai alapítványnak a vezetője a megkereső és aki itt nyer, az továbbjut egy magyarországi megmérettetésre. Az anyaországban van tehát a fő központ, ahol szintén lesz egy tehetségkutató, amelyen újra meg kell mutatni magukat a győzteseknek, fel kell tehát alaposan készülni. Nálunk sem lesz elég, hogy valaki fog egy gitárt, a mesterséges intelligencia segítségével ír három dalt. Lesz egy előjelentkezés, egy szűrési folyamat, és majd ezt követően döntjük el, ki vehet részt a továbbiakban.

Miért van szükség a zenében tehetségkutatásra? Az elmondottak alapján világos, hogy nem a dolog show elemeire helyezitek a hangsúlyt, hanem a tényleges zenei tudásra.

Mi a tehetségkutató fő célja? Hogy megismerjünk sok zenekart, és hogy a sok zenekar megismerje egymást. Olyan közösséget akarunk létrehozni, ahol egymás segítségére tudunk lenni. A Felvidéken, a magyarlakta környékeken szeretnénk egy olyan közösséget kialakítani, amelyben a zenészek tudnak egymással kommunikálni, kapcsolatokat kialakítani és ápolni. Félre kell rakni az egót, miért ne tudna a nagy és híres zenekar a kicsivel is leülni egy asztalhoz, esetleg egy színpadon játszani? A feladatunk, hogy ez kényelmes, magától értetődő szinten működjön. Ne egymással versengjenek a zenekarok, a zene legyen központban.

Milyen lépéseket kell megtennie annak, aki szeretne jelentkezni?

Először létrehozunk egy weboldalt, ami alapján az egész rendszer működni fog. Lesz egy regisztrációs űrlap, de ezek még nem pontos adatok, lehetségesek bizonyos változtatások.

Egy platformra fel kell tölteni a zenekar által játszott számok jó minőségű kép- és hanganyagát, kitöltik a zenekar adatait, mi pedig utána tudunk nézni, kikről van szó, mert ez nagyon fontos. Ezt követően kiszűrjük azokat, akik még nem készültek fel arra, hogy beférjenek egy tehetségkutató programba. Olyan tehetségkutatókkal is találkoztam, sőt, hangosítottam egypárat, akiknél a zenei tudás sajnos kevesebb volt az akaratnál. Ha ezeket kiszűrtük, jön az élő show, az egész dolog koncertrésze. Ezt valószínűleg a Soul Hunter klubban fogjuk megrendezni.

A kommersz televíziós műsorokban valakiknek sikerül szerződést kiharcolniuk, néhányan ismertté válnak, a többiek viszont mehetnek a süllyesztőbe. Hogyan akartok később együttműködni a legjobbakkal, vagy az olyanokkal, akikben megláttatok valami érdekeset, amit a későbbiekben ki akartok bontani?

Ahogy azt mondani szokták, a hozzáértők elsőre meglátják, hogy benne van-e vagy nincs az illetőben az a bizonyos x-faktor. Mivel egy versenysorozatról beszélünk, mégiscsak lesz első, második és harmadik helyezett, sőt, különdíjak és valószínűleg közönségdíj is. Nekünk az a lényeg, hogy a győztest előrevigye a siker. És mi lendítheti előre egy zenekar szekerét? Lemezszerződés, stúdiómunka, esetleg egy klip. Szeretnénk motiválni is a zenekart, hogy kihasználja a rendelkezésére álló egy évet. Lényegében egyfajta ugródeszkát akarunk nekik ajánlani.

Ez a projekt számodra is szakmai előrelépést jelent. Mit vársz tőle, mivel lennél elégedett és milyen irányba szeretnéd vinni a projekt fő üzenete szempontjából?

A projektbe teljesen automatikusan beszálló, a már említett zenészekkel együtt az a cél, hogy legyen egy zenei közösség, egy olyan hely, ahol a zenész kérdezhet arról, hogyan induljon el az úton, ami szerinte helyes. Mi ezeket a válaszokat akarjuk nekik megadni. A közösségépítés a lényeg és a motiváció. Akinek még nincs, az is csináljon zenekart. Zenéljünk minél többet a Csallóközben, hiszen a zene mindenkié.

 

Ez a webhegy sütiket hassznál, hogy javítani tudjon a felhasználói élményen. Elfogadás Tovább