Csupán pár napja annak, hogy közzétették a 12. Shoot4Earth, Forgass a Földért verseny győztesét a 162 résztvevő közül. A győztes a dunaszerdahelyi Soós Bertalan, Szegfű Noel és Esztergályos Dominika 60 másodperces Vízsirató című mobiltelefonos kisvideója lett, és ez még mindig nem a történet vége. Tudniillik, a fiatal, kreatív csapatnak üzentek Cannes-ból, hogy az alkotásukat vetíteni szeretnék májusban a cannes-i Global Short Film Awardson! Mi pedig szóltunk Bertalan kollégánknak és kifaggattuk a három tehetséget…
Kik vagyunk?
Soós Bertalan: 22 éves vagyok, és én voltam a Vízsirató című díjnyertes kisfilmünk operatőre és vágója! Emellett hétköznapjaimban a Klikk Out operatőre és grafikusa vagyok!
Szegfű Noel: 19 éves vagyok és én voltam a Vízsirató kisfilmünk rendezője, ezen kívül a Chapeaux et Nez képregénysorozat alkotója.
Esztergályos Dominika: Dunaszerdahelyről származom, én voltam a Vízsirató szereplője és írója. Végzős diák vagyok, és célom, hogy elsajátítsam az írás művészetét, valamint bekerüljek az újságírás és forgatókönyvírás világába.
Hogyan jött össze a csapat?
S. B.: 2024 májusában felkértem Noelt egy interjúra és idővel nagyon jóban lettünk. Dominikával pár hónappal később találkoztam és nem kellett sok idő, hogy megtanuljunk együtt egy nagyon jól működő csapatot alkotni, ez tökéletesen megmutatkozott a film elkészítésénél is.
Sz. N.: Igazából közös együttműködések által jött létre ez a kis csapat, így ismerkedtem meg Bercivel is, valamint Dominikával már régóta ismerjük egymást. Szerettünk volna egy olyan csapatot alkotni, akik ilyesfajta kreatív dolgokkal foglalkoznak.
E. D.: A csapatunkat Noel hozta össze ügyesen, akit már régebbről ismerek, és több projektben is dolgoztunk együtt. Így ismertem meg Bercit is, egy Noel által vezetett projekt során. Szerintem a csapat együttműködése kulcsfontosságú volt a film elkészítéséhez és sikeréhez.
Film?
S. B.: Feljött az ötlet, hogy jelentkezzünk a Shoot4Earth versenyre és nagyon örülök, hogy eljutott hozzánk ez a felhívás, mivel nagyon bántam volna, ha nem lehetek egy ilyen fontos üzenettel rendelkező verseny része. Fontos a téma, amelyet mindenképpen szerettünk volna megragadni, viszont az volt a cél, hogy klisés videó helyett inkább egy bizarrabb és elvontabb formába öntsük az elképzeléseinket, ez elég jól sikerült. Nagyon jó volt a közös munka, jól működtünk csapatban, viszont nem számítottunk helyezésre. Úgy vágtunk bele a forgatási napba, hogy érezzük jól magunkat és alkossunk valami fontosat és maradandót!
Sz. N.: A filmünk fő üzenete az, hogy a nézőt elrettentsük a szennyezés következményeitől, hogy megmutassuk, mire képes az emberi hanyagság, ha a szemétről van szó. Ez szerintem egy igazán komoly probléma, és reméljük, felhívtuk a figyelmet a szennyezés veszélyeire.
E. D.: A film alapkoncepciója a fiúk fejéből pattant ki, én pedig a versemmel tettem kerekké az egészet. Nagyon tetszett, ahogy a fiúk felvázolták az ötletet, hogy a vízszennyezés témáját bizarr módon szerették volna ábrázolni. Természetesen partner voltam az egészben. Ez egy nagyon fontos téma, amit az emberek gyakran lekicsinyítenek, vagy nem fektetnek rá nagy hangsúlyt, és remélem, hogy ezzel sikerült felhívni a figyelmet a környezetvédelem fontosságára.
Díj?
S. B.: Megtisztelő, hogy a zsűri a mi alkotásunkat gondolta a legjobbnak, óriási elismerés volt! Három kategóriában is a legjobbak lettünk: legjobb film, legjobb forgatókönyv és legjobb hangeffektek. Okleveleket kaptunk, és már úton van hozzánk a trófea, amely megkoronázza majd az elért sikert! Én személy szerint hatalmas megtiszteltetést érzek az elért sikerrel kapcsolatban, viszont ez véletlenül sem sikerülhetett volna a csapat nélkül. Mindenki a legjobbat hozta ki magából és ennek köszönhetően sikerült nyernünk. A díj ösztönző hatással bírt ránk, erőt és kitartást is biztosított ahhoz, hogy folytassuk tovább a munkát együtt a sikerhez vezető úton!
Sz. N.: Úgy gondolom, hogy a díj számunkra már magában az elismerés a munkánk felé, valamint hogy elsők lettünk a 162 kisfilm közül. Ez hatalmas elismerés számomra is. Emellett a kisfilmünk kijutott a most májusban megszervezett Cannes-i Filmfesztiválra, ami – úgy gondolom – egy fantasztikus eredmény. Ahogy Berci is említette, kaptunk elismerő okleveleket a három elnyert díjért: legjobb film, legjobb forgatókönyv és legjobb hangeffektusok. Hamarosan pedig kapunk még egy trófeát is, ami szerintem egy szép jele a honoráriumnak.
E. D.: A munkánk elismerése a legnagyobb győzelem számunkra. A projektet egy hatalmas szórakozásként fogtuk fel, ahol mindenki bele tette azt, amihez a legjobban ért. Rettenetesen büszke vagyok a csapatunkra, hogy ezt sikerült elérnünk és kihoznunk magunkból. A nyereményünk egy szép oklevél, és még az úton lévő trófea.
Cannes?
S. B.: Pár napja jött a hír, hogy a Cannes-i Filmfesztiválon a mobiltelefonnal készült kisfilmek versenyén a top 10 között a mi kisfilmünket is le fogják vetíteni, amely talán a legnagyobb elismerés számunkra! Alig hittem el, mikor megtudtam, és nagyon büszke vagyok a csapatunkra hogy közösen sikerült ezt elérnünk! Nagyon bízom abban, hogy idővel, ahogy tapasztaltabbak leszünk, sikerül még több neves filmfesztiválon prezentálnunk a filmjeinket, csapatunkat, és azt, hogy kemény munkával elérhetjük az álmainkat!
Sz. N.: A csapattal nagyon örültünk, amikor megkaptuk a hírt, hogy alkotásunk le lesz vetítve a Cannes-i Filmfesztivál mobiltelefonos részén, mivel a kisfilmünket tényleg egy mobiltelefonnal kellett felvennünk. Ez volt a verseny “nehezítése”. Szeretném először is megköszönni a csapattagoknak, hogy együtt dolgozhattam velük, valamint Bertók Mátyásnak, aki állandóan inspirált minket, hogy jó eredményt érjünk el.
E. D.: A napokban tudtuk meg, hogy a nyertes filmek a versenyen kikerülnek Cannes-ba. Őszintén, számomra ez már csak hab a tortán.