Szakács(nők)…?

A cikk megjelent a Klikk Out 2019/01-02. számában.

Bármerre is járok, majdnem minden esetben találkozom azzal a gondolattal a vendégseregem körében, hogy a férfi szakácsok jobban főznek, mint a gyengébb nem képviselői. Ti mit gondoltok erről? Férfi létemre nem akarok elfogult lenni, így utánajártam a dolognak, hogy valóban hogy is, és miért is van ez így…

Első nekifutásnak a francia Le Chef szaklapot lapoztam át segítségül, ahol egy érdekességre lettem figyelmes. A világ top 10 legjobb séfje közt nem szerepel egy szakácsnő sem. Sőt! Iszonyatos férfiuralom van a TOP 100-as világrangsorban, mivel mindössze két nő került csak be a legjobb száz közé. A lista létrehozásánál több mint ötszáz, két-három Michelin-csillagos mesterszakács működött közre, és választották ki a világ élvonalába tartozó kollégáikat. A Michelin-csillagok terén sem más a helyzet. Míg több száz esetben férfi séf rendelkezik csillaggal, addig a hölgyek esetében csak hatan…

Régebben a főzés többnyire a asszonyok kiváltsága volt. A lánykák mindig is a konyhában segédkeztek az édesanyjuk mellett, és így szállt a szakácstudomány anyáról lányára hosszú éveken keresztül. Az asszonyoknak ez nem teher volt, inkább élmény és egyben a törődés jele, hiszen míg a családfő a nehéz fizikai munkát végezte a ház táján, megteremtették az asztalra valót.

ejszakai furdozes

Hogy lehetséges mégis az, hogy a nők ilyen hatalmas szakács múlttal rendelkeznek, mégis nagyon ritka napjainkban a szoknyás séf az éttermekben?

Egy kis böngészés után találtam rá Szulló Szabina Michelin-csilllagos séf egyik cikkére. Az ő elmondása alapján is a férfiak uralják magasan a szakmát, hiszen egy üzemi konyhán való főzés nem éppen családbarát foglalkozás. Továbbá megemlítette, hogy nem minden ötvenkilós nő álma, hogy napi 12-14 órán át nehéz fazekakat vagy árut cipeljen, a késői hazajárásról és a hétvégézésről nem is beszélve. A konyha kemény, odaszólós szakma, mégis csapatjáték.

Talán nem is arról van szó, hogy a férfiak jobban főznek, egyszerűen a munkaidő miatt férfiasabb maga a szakma.

A nők számára a főzés személyes dolog, nagyon fontos, hogy kinek főznek, amolyan konyhatündérek, akik lelkesedésükkel és törődésükkel a főzést inkább a családról való gondoskodással kötik egybe. Az otthoni konyhában azonban nemcsak a főzéstől válhat forróvá a levegő! Mert ugye ki a jobb „szakács” annál, aki két tojásból és egy kolbászból olyan rántottát tud összeütni, hogy a nő kilenc hónapig hízik tőle… 🙂

A nők vagy a férfiak? Erre a kérdésre nincs válasz! Ha finom, ízletes és kreatív az étel, mindegy ki főzte, lényeg a végeredmény!

Ez a webhegy sütiket hassznál, hogy javítani tudjon a felhasználói élményen. Elfogadás Tovább