A cikk megjelent a Klikk Out 2021/10. számában. (Nyomokban spoilier-t tartalmaz!)
A Netflixen szeptember végén az abszolút első helyezetté lépett elő egy új dél-koreai sorozat, amelyről csak annyit hallottam korábban, hogy „nagyon beteg, de zseniális“ – ennek a kettőnek a kombinációja pedig az, amire egy magamfajta, örök kíváncsi néző nem mond nemet. Többszörösen beigazolódtak a számításaim.
Szong Gihun egy kilátástalan helyzetű, dél-koreai férfi, akire alaposan rájár a rúd: játékszenvedélye miatt minden spórolt pénzét elveszti, a kislánya hamarosan elköltözik az országból, fuldoklik az adósságban, hitelezői zaklatják. A metró aluljárójában azonban egy üzletembernek látszó férfi különös játékra invitálja. Egy „ttakcsi“ nevű, helyi gyerekjátékot kell játszaniuk: ha Gihun nyer, pénzt kap, ha nem: egy pofont az idegentől. Hősünk mindent megtesz a nyereményért, elszántsága nyomán pedig egyedi lehetőséghez jut. A férfi egy névjegykártyát nyújt át neki, rajta egy telefonszámmal, amelyen keresztül egy órási pénzdíjjal járó nyereményjátékban vehet részt. Jobb ötlet híján felhívja a számot és a megadott időpontban várja a fuvart, amellyel a titkos helyszínre kerül.
Mire magához tér, egy óriási hálóteremben találja magát, több száz másik jelentkezővel együtt, akik szintén az álomfődíjért jöttek. Mint később kiderül, hat gyerekjátékban kell megmérkőzniük egymással, amelyek azonban korántsem egyszerűek. A versenyzők egytől-egyig kétségbeejtő mértékű adósságot halmoztak fel, ezért a játék minden pillanattal egyre durvábbá válik.
Az emberi aljasság legmélyére megyünk le a játékosokkal, akik szó szerint bármire képesek azért, hogy minden körrel közelebb kerüljenek az óriási malacperselyben gyűlő összeghez.
Maga az alapkoncepció zseniális és riasztóan valós: Dél-Koreában ugyanis jelentős társadalmi különbségek között élnek az emberek, hatalmas a szakadék a tehetősek és a szegények között (ezt már az Élősködők című, Oscar-díjas filmben is láthattuk). Van benne valami Éhezők viadala, valami Black Mirror, valami Tarantino – egy kegyetlenül őszinte és nyers, társadalmi keresztmetszet. A kilencrészes sorozat technikai kivitelezése páratlanul minőségi, a díszletek grandiózusak, minden egyes momentum tudatosan megkomponált. Izgalommal telve várom a második évadot, amely nem kevés fordulattal és a félbemaradt résztörténetek kibontásával kecsegtet.
Nyelvi tipp: Eredeti nyelven nézd, magyar felirattal! Szokni kell a számunkra idegen dallamú kiejtést, de sokkal autentikusabb lesz az élmény tőle.
Fantipp: Keress a YouTube-on videókat a bemutatott játékokkal, rejtett szimbólumrendszerekkel kapcsolatban!
Kajatipp: Törökméz 🙂