„Maga a kick-box az intenzitásról szól” – interjú Balázs Péterrel, a FighterBulls Sportclub edzőjével

FOTÓK: SZABÓ PÉTER PÁL
A kiemelkedő sportolókkal való beszélgetések mindig feltöltenek, és szerencsésnek érzem magam, hogy a sikereiket megosztják velem. Minden egyes diskurzus olyan mélységeket indít el bennem, amiért kijelenthetem, büszke felvidéki magyar vagyok. Az interjúsorozatban olyan csallóközi/felvidéki sportolókat szólítok meg, akik kivételes módon inspirálóak lehetnek mindenki számára és szeretettel beszélnek magáról a sportról. „Számukra ez az élet, ez az igazi otthon!”

Minden hónapban kutatást végzek, hogy ki lenne a legmegfelelőbb interjúalany a Klikkout sportrovatába. Az online világ némileg megkönnyíti a munkámat, ennek köszönhetően találtam rá a FighterBulls Sportclubra, akiknek eredményei azonnal felkeltették a figyelmemet. Az elsőnek látott posztban felnőttek és gyerekek közösen, az érmeiket szorongatva, büszkén, széles mosollyal álltak egy pódiumon. Úgy éreztem, megtaláltam a legalkalmasabb klubot arra, hogy egy beszélgetést kezdeményezzek velük. Sikerült beszélnem FighterBulls klub edzőjével, Balázs Péterrel, aki örömmel vette a megkeresésemet. Az egyik nagymegyeri kávézó teraszán találkoztunk, és beszélgetésünket közvetlenség és nyitottság lengte körül. Péter elképesztő inspirációval mesélt a küzdősportok világáról, a klubról és a jövőbeli tervekről.

Mesélj picit a sportmúltadról és a nagymegyeri FighterBulls Club alakulásáról.

Gyermekkorom óta aktívan sportolok. Eleinte fociztam, majd a nagymegyeri karate klub megalakulásával átváltottam erre a küzdősportra. A klub megszűnése után súlyemeléssel folytattam, amelynek köszönhetően bekerültem a szlovák reprezentációba, szlovák bajnokságokat nyertem majdnem tíz éven keresztül. Kétszer eljutottam Európa-bajnokságra, végül egy sérülés miatt egy időre abba kellett hagynom a súlyemelést. A főiskolai tanulmányaim alatt újra sportolni kezdtem, ahol ismét rátaláltam a küzdősportok világára, azon belül is a kick-box vonalra. Győrbe jártam át az egyik nagyon jó kick-box klubba. Az ottani mesterünkkel, Csányi Jánossal úgy gondoltuk, milyen jó lenne, ha Nagymegyeren is alakítanánk egy hasonló klubot. Így alakult meg immáron tíz éve a FighterBulls Sportclub.

Volt valamilyen nyomós oka annak, hogy küzdősportokban találtál rá önmagadra?

Talán az adrenalin miatt, mert a kick-boxban az ember ki tudja adni magából a feszültséget. Nyilván, sok sportággal megismerkedtem az évek során, és jelenleg is aktívan kerékpározok, úszok hideg vízben már ötödik éve. Vonzanak azok az edzésformák, amely picit extrémek. A kick-box és a jeges vízben való fürdőzés között sok hasonlóság van, hiszen mindkettőben erőteljesen jelen van a pszichikai ráhatás.

Kapcsolódó tartalom

Az ember amellett, hogy kiadja magából a felgyülemlett stresszt, képes helyre tenni a pszichikáját is. Olyan, mint egyfajta mentális meditáció.

Van egy fontos kérdésem, amit minden interjúalanynak felteszek. Mit gondolsz, téged mire tanít meg az általad választott sportág, a kick-box?

Úgy gondolom, nagyon sok hatás éri az embert sportolás közben. Számomra hatással van a koncentrációra, a kitartásra, az önfeláldozásra, a csapatszellemre. Az ember kicsit megváltozik, ha sportol valamit, megtalálod a saját utadat, amely mellett sziklaszilárdan kitartasz. Klubszinten, akik járnak hozzánk, mind más okból teszik. Vannak, akiket bántalmazás ért, vagy épp nincs elég önbizalmuk, és a sport megoldás lehet mindezek javítására. A gyerekeknél szemmel látható a változás, hogy fél éven belül milyen szintű önbizalom-növekedés áll be. Érdekes az a paradoxon, hogy valaki önmaga miatt kezd járni edzésekre, vagy épp szülői hatásra. Látni a gyerekek hozzáállásán is, hogy eleinte nem érdekli annyira az edzés, majd fordul a kocka, hiszen ráérez a gyakorlatokra, az ütésformákra. Ezért is fontos az egészben a pszichológiai rész, hogy hogyan tartjuk az edzéseket, miként dicsérjük a gyerekeket, mert egy-egy sikertelenség miatt képesek feladni. Meg kell tanulni mindenkivel külön-külön foglalkozni, és odafigyelni a lelki egyensúlyára.

Jelenleg mennyi tagot számlál a klub?

Nehéz pontos számot mondani, mert ez nagyon változó. Függ attól, hogy felnőttekről vagy gyerekekről van szó. A legkisebbek esetében sokan kipróbálják, és meggondolják magukat. Annak a híve vagyok, hogy mindegy, mit sportol az ember, csak mozogjon, ne a számítógép előtt üljön 24 órában. Ha a stabil tagok számát nézzük, akkor 25, ami néha jóval több, attól függ, milyen időszakát éli a klub. Tudni kell, hogy FighterBulls név alatt három klubunk van, Nagymegyeren, Alistálon és Dunaszerdahelyen.

A célunk amellett, hogy sportolásra ösztönözzük az embereket, hogy edzőket is kineveljünk.

Csinálunk különféle edzői képzéseket, így mindenki előtt nyitott ez a lehetőség. Ha valaki rendelkezik sportmúlttal és némi tapasztalattal, s mindezt a tudást szeretné átadni másoknak, akkor a FighterBulls égisze alatt megteheti. Ez az egész nem csak magáról a kick-box világáról szól, hanem a mozgás szeretetéről, az intenzív sportolási lehetőségekről.

Hihetetlen eredményekkel büszkélkedhet a klub. Milyen szintű versenyekre látogattok el?

Több szervezet versenyeire eljárunk. A klubon belül kick-boxot és thai bokszot oktatunk. Világszervezetek tekintetében a legnívósabb szervezet a kick-boxban a WAKO, míg a thai boxban az IFMA szervezet. Ezek számítanak a legnagyobbnak, ahol az élsportolók mérik össze a tudásukat. A járhatóbb út számunkra a WKF és a WFC szervezetek, ill. kisebb szervezetek versenyei. Azt tudni kell, hogy mi tavaly lettünk a WFC szlovákiai képviselete. Úgyhogy ezt a vonalat visszük, de emellett részt veszünk további versenyeken is, mint a Slovak Open, ahol több mint 900 versenyző mérkőzik meg, több mint 16 országból. Ez egy nagyon erős verseny, szóval itt inkább a felnőtt korosztályban mérettettük meg magunkat. Jómagam jelenleg nem versenyzek, de gondolkodom rajta, hogy visszaszállnék újra a ringbe. A másik edzőnk Horváth László, akivel közösen vezetjük a klubot, nemrégiben szerzett három bajnoki övet Baján.

Hogyan képzeljünk egy felkészülési időszakot? Jelenleg készültök valamilyen versenyre?

A felkészülési időszak jó arra, hogy megfigyeljük, kinek mi az erőssége és a gyengéje. Meg kell tanítani, hogy mikor belépni és ütni, miben kellene még fejlődni.

A gyerekekben ott van a félelem és az izgatottság, ezért őket sokszorosan kell pszichikailag is felkészíteni egy ilyen versenyre. Hihetetlen fontos, hogy kellőképp motiváljuk őket, ami például egy serdülőkorban lévő srácra teljesen hatással lehet. Képes magát annyira felszívni, hogy végigcsinálja a lehető legjobb eredménnyel.

Ez az egész, maga a felkészülési időszak egy igazán összetett dolog, mert egyenlő módon kell odafigyelni az étkezésre és a fizikai felkészülésre is. Pszichikailag nagyon erősnek kell lenni, mert minden fejben dől el.

Hogyan motiválnád az embereket, miért válasszák mozgási lehetőségként a küzdősportot?

Maga a kick-box nemcsak a bunyóról szól. Sokan azt hiszik, hogy egy edzés csak arra épül, hogy egymásnak feszülünk a ringben, pedig ez nem így van. Ez a sportág pontosan az intenzív mozgásról és edzésről szól. Minden korosztály megtalálhatja magát benne, nemtől függetlenül. Nincs olyan, hogy valaki eljön edzésre és kötelezően bunyóznia kell. Valaki ‚sparringol‘ (megj.: küzdelem, bunyó), míg valaki zsákol, vagy épp valamilyen erősítő gyakorlatot végez. Pontosan ennek függvényében motiválnék mindenkit, hogy nyugodtan látogassanak el egy edzésre, mert ez az egész a mozgás szeretetéről szól. Maga a kick-box az intenzitásról szól, tehát aki kardiózni akar, annak tökéletes edzésforma lehet. Nagyon jól formálja az izmokat és fitten tart. Tehát szó sincs folyamatos bunyóról és agresszióról, attól függetlenül, hogy megtanuljuk a helyes ütéseket és rúgásokat.

A jövőre nézve, milyen közös elképzeléseitek és céljaitok vannak klubszinten?

Elsősorban örülünk annak, hogy sikerült kiépítenünk egy stabil bázist a klubnak. Létrehoztunk egy olyan helyszínt, ahol minden felszereléssel rendelkezünk. A jövőben továbbra is szeretnénk részt venni különböző versenyeken, nemzetközi bajnokságokon. Az év végén készülünk a WFC Világbajnokságra Milánóba. Célunk, hogy összetartsuk a csapatot és a lehető legjobb eredményekkel zárjuk az évet. Idén is megrendezésre kerül a gyerektáborunk, amelyet már ötödik éve szervezünk. Az egyhetes tábor alatt komoly és színvonalas programokkal, közös edzésekkel várjuk a hozzánk jelentkező gyerekeket. Emellett a hosszú távú céljaink közé tartozik, hogy szeretnénk még több városban kialakítani bázist. Ösztönözni akarjuk az embereket a sportolás fontosságára, és magára a küzdősport világának megismerésére.

 

EREDMÉNYEK:

WFC szervezet 2x nemzetközi bajnoki öv K1 és thai-boxban
Szlovák bajnok WAKO K1
Slovak open 2. és 3. hely K1

Soproni gála 1. hely
WKF Ausztria 3. hely

Ez a webhegy sütiket hassznál, hogy javítani tudjon a felhasználói élményen. Elfogadás Tovább