A kevesebb több? Használható minimalizmus a háztartásban | Csajos
A minimalizmus olyan lakberendezési, illetve életmód-irányzat, amelynek alapja, hogy az egyén a lehető legkevesebb tárggyal, eszközzel stb. veszi körbe magát. Teljesen ellentmond a kapitalizmus állandó fogyasztásra ösztönző elvének, helyette az egyes darabok kihasználhatóságát, multifunkcionalitását helyezi előtérbe. Előnye, hogy a rendezettség és praktikusság érzetét kelti, emellett pedig környezetvédelmi aspektusai is vannak – minél kevesebb vásárlás, annál kevesebb hulladék – alapon.
A birtoklás evolúciósan van az emberiségbe kódolva – a felhalmozás a biztonság és stabilitás iránti szükségletünket elégíti ki, ha pedig rossz idők jönnek, a felesleg még mindig rendelkezésünkre áll. Az újabb és újabb vásárlások viszont csak rövidtávon járnak a megelégedettség érzésével – amint egy tételt kipipáltunk a bevásárlólistán, gyorsan fordítjuk figyelmünket, egy újabb célpont felé.
Lássunk most néhány olyan termékkategóriát, amelyből hajlamosak vagyunk felhalmozni – holott, ezt semmi sem indokolja.
A konyhai áruházak szinte hetente jelentetnek meg egy olyan, új terméket, amely „forradalmasítja a konyhai munkát“ – szeletelők, kések, elektromos kisgépek, sütikészítő eszközök, edények, sütőformák stb.. Ezek közös tulajdonosága, hogy egyetlen feladat elvégzésére alkalmasak és az év nagy részében, elsüllyesztve várakoznak a konyhaszekrényben. Hacsak nem te vagy Gordon Ramsay reinkarnációja, óva intelek, hogy ezeket kezdd el gyűjteni, mert a legalapvetőbb eszközöket sem fogod megtalálni, az így okozott felfordulásban.
Bár az internetes webáruházakban néhány euróért hozzájuthatsz a legújabb darabokhoz, mégsem tanácsolom, hogy az új hobbid az ész nélküli vásárlás legyen. Ezek a ruhák egyrészt etikátlan körülmények között készülnek (méltánytalan fizetés, gyerekmunka és a munkavállalók jogainak teljes eltiprása mellett), másrészt gyenge minőségűek, emellett nem is igazán funkciósak, mert jellemzően csak egy szezonra készülnek. Végtelen felső- és farmerkészlet helyett legyenek ún. „statement“ darabjaid, amelyek hűen tükrözik az egyéniséged. Egy minőségi kabát, csizma, vagy ruha beszerzése ugyan nagyobb befektetésnek tűnhet, de cserébe biztos lehetsz benne, hogy az új darab, éveken keresztül kiszolgál majd.
Remek ötletnek tűnhet beszerezni néhány új cipőt, a tavasz közeledtére gondolva – annak ellenére, hogy a szekrényt már két helyen is meg kellett erősítened, a kifelé özönlő cuccmennyiségtől. Biztosan szükség van arra az égszínkék sportcipőre, amelyet maximum egy-két másik színnel tudsz majd kombinálni, és valószínűleg minden használat után, ki is kell majd mosnod? Biztosan meg kell venni a tízcentis tűsarkút, mondván, majd később megtanulsz benne járni? A mennyiség helyett fókuszálj inkább a praktikumra és hozd ki a maximumot, egy minimális készletből!
Hidd el, akkor sem tudsz egyszerre tízféle alapozót és ötféle rúzst viselni, hogyha óránként lemosod, majd ismét újraépíted a sminked. Tartsd észben, hogy a sminktermékek eltérő szavatossági idővel rendelkeznek – ezen túl pedig, ki kell dobnod őket, mert veszítenek a minőségükből. A kibontástól számított felhasználási időt a csomagoláson „M“ megjelöléssel találod. A 6M-es terméket hat hónap, a 8M-est nyolc hónap után stb. kell lecserélni. Néhány évvel ezelőtt még óriási népszerűségnek örvendtek a hét-tízlépéses arcápolási rutinok, mára azonban ez a trend is alábbhagyott. Azt tanácsolom, hogy legyen két-három olyan, minőségi kozmetikumod, amelyet jól tolerál a bőröd, újat pedig csak akkor vásárolj, ha már legalább egyet, teljesen elhasználtál közülük. A „minőségi“ jelző itt nem feltétlenül jelenti a méregdrágát, remek összetételű drogériás termékek is léteznek, amelyek simán versenyeznek a luxusmárkákkal.
Biztos vagyok benne, hogy te is láttál már olyan videókat, amelyekben egy háziasszony különféle dobozokba, tárolókba tölti át, a boltban vásárolt termékeket (ún. restock-videók). A folyékony mosószerek, mosókapszulák, folttisztító porok mind csinos, kupakkal lezárható üvegekbe, az élelmiszerek műanyag rekeszekbe kerülnek, szépen, szorosan egymás után sorakoztatva a hűtő polcain – egy igazi háziasszony szívét megmelengeti a rendezettség látványa. Ezeknek a eszközöknek a nagy része teljesen fölösleges, plusz folyamatos tisztántartást is igényelnek. A hazavitt termékeket simán tárolhatod az eredeti csomagolásukban is, mint a földi halandók. Ha pedig valami kifogyott, írd hozzá a következő bevásárlólistádhoz – így számontartva, az otthoni készleteket.